СРБИЈА СЕ ЗАКЛУЧУВА: Од утре остри мерки – Бадијала вакцини кога има безобразни!

Борбата, во Србија,против вирусот корона продолжува
Кризниот штаб донел нови построги мерки што ќе важат од утре, 17 март до недела, 21 март.
Од вечерва, во 20 односно 21 часот, ќе биде затворено:
– Угостителски објекти (кафулиња, ресторани, барови)
– Трговски центри
– Сите продавници (освен самопослугите)
– Киносали, музеи, галерии
– Салони за убавина и фризери, салони за убавина
– Кладилници, казина
– Детски игротеки
– Спортски сали, фитнес центри, базени, балони за спорт…
Со други зборови, епидемиолошките мерки ќе бидат на сила во наредните денови, исто како и претходниот викенд.
Бидејќи викендот обично не работи, важно е да се нагласи дека мерките за затворање не се однесуваат на компаниите, фабриките и нивните внатрешни организации за работа и деловни активности.


Исто така, за време на нормалното работно време, ќе се отворат сите шалтери на државната администрација, пошта, банки, осигурителни компании, менувачници…
Идентично како за време на викендот, објектите за кои не се применува ова ограничување на работата во следните денови и на кои им е дозволено да работат за време на викендот:
– Аптеки, ординации, лаборатории, стоматолошки и ветеринарни ординации, ветеринарни аптеки
– Трговски објекти каде што се продаваат прехранбени производи, пазари, зелени пазари, продавници за добиточна храна, продавници за домашни миленици
– Независни малопродажни објекти во кои се врши набавка без да се влезе во објектот – киосци и трафики.
– Објекти и продавници кои обезбедуваат услуги за кои не е потребно долгорочно присуство на корисници и во кои контактот е со ограничено траење, како што се чевлари, секачи за стакло, кројачки дуќани, столарија, вулканизатори, технички прегледи, миење автомобили, хемиско чистење …
– Бензински пумпи со вршење на дејност продажба на гориво
– Ресторани и барови во хотелот и друго категоризирано сместување исклучиво за гости кои регистрирале престој во тој хотел.
-Спортски објекти за подготовка и одржување на регистрирани натпревари во рамките на надлежните национални спортски федерации.
Важни забелешки се дека шалтерот за продажба на храна во рестораните, како ни шалтерот за продажба на кафе и пијалоци во баровите на шеталиштата не е дозволено.
Надлежните органи, службите за инспекција и комуналната полиција ќе извршат строга контрола во почитувањето на епидемиолошките мерки во наредните денови, а Владата на Република Србија уште еднаш повикува на почитување на сите епидемиолошки мерки и апелира на лична одговорност на сите граѓани .
Сите мерки се воведуваат со цел да се заштити здравјето на населението и да се намалат социјалните контакти на минимум, но до конечната победа над пандемијата, потребен е придонес на сите поединци во општеството.
Вакцинацијата против заразната болест Ковид-19 ќе се одвива без прекини според однапред утврден план во наредните денови, така што новите мерки на кој било начин не го загрозуваат процесот на имунизација.
Овие мерки, засега, ќе важат само до понеделник, но во зависност од состојбата на заразени можно е и да бидат продолжени.


Фото: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се чествува Преподобната маченичка Параскева: Вршеше големи чуда со силата Божја и брзо се опоравуваше од маките!

Родена е во Рим од родители христијани. Од детството научена на верата во Христа. Најусрдно …