(ВИДЕО+ФОТО) СКОРО СЕ’ ИМ Е ЗАБРАНЕТО: Како се живее во Норвешка – Правилата се менуваат нон стоп а најновото е “црвено ниво“!

За животот во Норвешка, нашинци кои се таму, велат дека е слично како во повеќето европски држави.
Во оваа скандинавска земја не е ништо подобро, не постои полициски час, но има ограничувања на сите страни.
„Веќе со месеци во Осло работат само продавници за храна, аптеки и бензински пумпи. Рестораните и кафулињата имаат дозвола да доставуваат храна, кината и театрите се затворени. Од спортските активности, дозволени се само организирани спортови за младинци до 19. години и професионалци во врвните лиги, останатите не“, ни реченашиот соговорник (кој сакаше да остане анонимен) кој веќе осум години живее и работи во Норвешка.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Visit OSLO (@visitoslo)


„Во Норвешка не размислуваат за воведување полициски час, бидејќи Норвежаните навистина сакаат да одат во природа, но препораката на властите е секој што може да работи од дома. Ова е особено нагласено за оние кои користат јавен превоз за да одат на работа, бидејќи во спротивно на сите им се препорачува да користат автобуси, трамваи и подземни железници само доколку е апсолутно потребно. И тоа најчесто се почитува“.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oslo City Shoppingcenter (@oslo_city)

Нашиот соговорник нагласува дека овие мерки и ограничувања во моментов се однесуваат на Осло, додека во некои делови на земјата е поинаку, бидејќи норвешката влада им дала слобода на општините да одлучуваат за овие мерки. Во областите на северот на земјата, кои се помалку населени и каде што проблемот со короната е помалку изразен, условите се нешто поповолни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Oslo City Shoppingcenter (@oslo_city)

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Откако беше обвинета за фотошопирање фотографии, актерката откри како изгледа без шминка

Откако беше обвинета дека изгледа непрепознатливо на фотографиите, Салма Хајек на Инстаграм го покажа својот …