(ФОТО) Федерер се врати после една година па веднаш најавил дека повторно се повлекува

РОЏЕР ФЕДЕРЕР, еден од најдобрите тенисери на сите времиња, но сега по едногодишна пауза поради повреда и операција на коленото само шести играч во светот, изненади со најавата по поразот во четвртфиналето на турнирот во Доха .
По поразот на 42-от играч од АТП-листата на Николоз Басилашвили со 6:3, 1:6, 5:7, иако ја имаше меч топка, Федерер објави дека повторно се повлекува.


„Беше прекрасно да се вратам на Турот, уживав во секоја минута помината на теренот во Доха. Голема благодарност до мојот тим што ми помогна да стигнам овде. Сепак, решив дека е подобро да се вратам на тренинзите и затоа следната недела нема да играм во Дубаи. Јас веќе го надминав поразот во Доха, можеби никогаш полесно. Почнав од нула и среќен сум што успеав да одиграм два меча во три сета со врвни играчи. Тоа е многу важен чекор напред за мене. Јас сè уште не сум на 100. проценти, тоа можам да го видам и чувствувам. Мојата цел е да бидам на максимум до почетокот на сезоната на трева, а потоа за мене да започне сезоната. Можеби ќе бидам подобар пред турнирите на трева, но тоа би било само бонус“, изјавил Роџер.
Федерер (40) е победник на 20. грен слема, рекорд што го дели со Рафаел Надал. Сепак, опасно му се приближува седум години помладиот Новак Ѓоковиќ. Тој триумфираше на Австралија опен и стигна до 18. Грен слем турнири, а неодамна го сруши рекордот на Надал по бројот на недели на врвот на АТП ранг-листата. Ѓоковиќ таму помина 311 недела.

Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

За Хамилтон пол во Џеда: Ферстапен удри во заштитниот ѕид!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ќе стартува од пол-позицијата на Големата награда на Саудиска Арабија, …