(Рецепти) Чудотворни дејства на сода бикарбоната: Помогнува кај здравствени проблеми а ги решава и овие тегоби

Сода бикарбоната навистина може да биде чудесна, и не само кога станува збор за храната…
Навикнати сме да ја ставаме кога сакаме, на пример, малку тестото да нарасне, но нејзината употреба е многу поширока. Исто така, може да ви помогне при многу здравствени проблеми, доколку ја користите правилно и редовно.

1. Проблеми со стомакот
Ако имате проблеми со стомакот, сода бикарбоната може да ги реши поуспешно отколку, да речеме, пробиотик. Уверете се сами со тоа што ќе растворите една лажичка сода бикарбона во половина чаша вода и ќе ја испиете одеднаш.

2. Болки во грлото
Според истиот рецепт како и кога ве боли стомакот, може да го решите и грлото, бидејќи многу ефикасно ги отстранува бактериите што можат да ви предизвикаат болка и кашлица.

3. Содата како сув шампон
Ако немате време да ја измиете косата, можете да користите сода бикарбона како сув шампон за да го впиете маслото и верувајте дека на овој начин сте ја спасиле косата од изложување на фен барем за еден ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …