(ФОТО) Како помина отворениот ден за волонтери во „Лајка“

Оваа сабота во прифатилиштето на ЈП Лајка имавме ОТВОРЕН ДЕН за младите волонтери кои што се пријави ја на нашата електронска адреса volontiraj@lajka.com.mk.

Како прифатилиште за бездомни кучиња навистина не радува што во нашиот град има позитивни примери на млади луѓе, вистински љубители на кучиња кои покажуваат интерес за подобрување на состојбата во која се наоѓаат бездомните животни и со својот волонтерски ангажман им  подарија незаборавно време исполнето со многу забава, искрена љубов, внимание и топлина.

Им благодариме на младите волонтери кои го посетија прифатилиштето на ЈП Лајка на ОТВОРЕНИОТ ДЕН измината сабота. Во своето неколкучасовно дружење и грижа со кучињата имаа прилика да уживаат во нивното друштво, да ги чешлаат, бањаат,играат со нив и да придонесат барам на кратко во подобрување на нивната благосостојба.

Сметаме дека ваквите позитивни примери на млади луѓе заедно со нашето залагање како претпријатие ќе придонесат во голема мера за подигнување на културата не само за грижа, хуман третман и подобрување на благосостојбата на бездомните кучиња, туку и за вдомување на кучињата од прифатилиштето на ЈП ЛАЈКА.

Сите оние кои сакаат да ја посетат Лајка, да волонтираат и да се запознаат со работата на претпријатието може да нè исконтактираат на volontiraj@lajka.com.mk.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Совети кои можат да ви го спасат животот! Ако видите бранови во форма на коцка, веднаш излезете од водата!

Животот не е толку мрачен и опасен како што вестите би сакале да мислите. Меѓутоа, …