Пет корисни совети како да ги намалите сметките за струја

Некако се навикнавме на честите зголемувања на цената на струјата, но посебно во зимскиот период многу домаќинства мака мачат како да ги подмират сметките…
Среќа е што оваа зима и не беше толку ладна па е се’ малку поедноставно. Но, со оглед на тоа дека цените во маркетите секој ден се менуваат, и одат нагоре, можеби нема да е отповеќе да видите неколку кроисни совети како да заштедите на сметките за електрична енергија.

СветилкиМногумина се убедени дека сијалиците се мали потрошувачи, но ако се вклучат неколку сијалици истовремено и непотребно, потрошувачката на електрична енергија се зголемува. Кога ќе додадете колку електрична енергија се троши вака, ќе забележите дека тоа не е толку мала ставка.
Ако сепак користите стари сијалици, заменете ги со оние кои штедат енергија и кои трошат и до четири пати помалку енергија од обичните. Овие светилки се поскапи од обичните, но нивниот животен век е подолг.

АпаратиИсклучете ги апаратите што не ги користите. На пример, повеќето од нас не ги исклучуваат полначи, што е голема грешка. Иако во овие случаи потрошувачката на електрична енергија е мала, таа сепак постои. Според некои податоци, дури 70. проценти електрична енергија трошат уредите кога се исклучени, но тие не се исклучуваат од електричната енергија. Затоа, исклучете ги сите полначи и апарати што не ги користите.

Готвење на струја


Најдобро е да користите тенџериња со подебело дно што заштедуваат енергија и во нив храната побргу се подготвува. Исто така, користете соодветни капаци, бидејќи тоа ја одржува топлината во садот. Важно е дека тенџерето е соодветно за плочата за готвење, бидејќи на тој начин, енергијата се користи целосно, што значи дека се заштедува и електрична енергија.


Ако често користите рерна за подготвување храна, знаете дека можете да печете две јадења во неа истовремено, што ќе заштеди електрична енергија и време потребно за подготовка на храна. Рерната и плочата за готвење треба да се исклучат порано затоа што заштедуваат доволно топлина што е потребна за целосно подготвување на јадењето што се подготвува.

Бојлери


Грејачи на вода се големи потрошувачи на електрична енергија, но ако рационално ја користите топлата вода и бидете внимателни кога ќе ги вклучите, може да ја преполовите сметката за електрична енергија. Најдобро е да ги вклучувате само во периодот кога е ефтината струја, исклучете ги кога не сте долго во станот и редовно чистете го каменецот.
Кога се капете или миете рацете, прво оставете ја ладната вода да тече, а потоа полека пуштајте ја топлата. Ако вашата батерија е поставена на средина помеѓу топла и ладна вода, топлата вода започнува секогаш кога пуштате вода од бојлерот, во тој случај грејачот автоматски се вклучува за да се компензира недостатокот на топла вода. Често се случува да ја изатворите водата, а топлата вода дури и не стигнала до славината, а бојлерот повлекол електрична енергија, што значително влијае на потрошувачката.

Машини за миење садови и машини за перење


И двете се големи потрошувачи на електрична енергија. Затоа, најдобро е да ги вклучите кога се полни и да го правите тоа кога струјата е ефтина. Ако облеката не е премногу валкана, измијте ја на пониска температура и ќе заштедите енергија дури и ако не ја користите програмата за претперење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …