НОБ: Концертна изведба на „Кармен“ – Жорж Бизе

Во петок, 12 март, со почеток во 19 часот, Националната опера и балет ви ја најавува концертната изведба на ремек делото на Жорж Бизе, операта „Кармен“ , една од најпознатите опери во историјата.

Диригент е Бисера Чадловска.


Во главните улоги настапуваат солистите Зоран Сотиров, Ристе Велков, Злата Тошевска, Катерина Стојановска, Марика Поповиќ, Драган Ампов, Дејан Стоев и Ернест Ибраимовски, а во улогата на Кармен, премиерно ќе настапи Николина Јаневска.

Настапуваат хорот и оркестарот на Националната опера и балет.


Настанот ќе се одржи според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата Ковид-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести. Задолжително е носење на заштитна маска.

Влезот за публика ќе биде отворен еден час пред почетокот на настанот. Билетите се во строго ограничен број!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во издание на „Македоника литера“ ОБЈАВЕН РОМАНОТ „ДОСАДНИКОВ“ ОД УКРАИНСКАТА ПИСАТЕЛКА АНА БАГРЈАНА

„Македоника литера“ неодамна го објави романот „Досадников“ на украинската писателка и преведувачка Ана Багрјана, во …