Во Русија 8. март е еден од најсвечените државни празници: Се слави повеќе и од Денот на вљубените!

Во Русија 8. март е сè уште празник, а оваа година волонтерите ќе им дадат 300.000 лалиња на Московјанките.

На Запад, 8 март повеќе не се слави, но во земјите на САД и ЕУ, Денот на мајката се слави на 10 мај. И, Денот на жената е „роден“ на Запад, во САД. На денешен ден се обележува пожарот во фабрика за текстил во Њујорк, во кој загинале повеќе од стотина работнички кои биле заклучени за да не штрајкуваат. Тогаш работниот ден траел 10 часа…
За разлика од остатокот од светот, традицијата на прославување на 8. март останала во Русија. Тоа е дури еден од најсвечените национални празници. Се доживува како празник на жените, женственост, убавина и пролет, а главни актери се мажите.

Денот на жената се слави во Русија од 1918. година, а од 1965. година е неработен ден.
Денот на жената го слават 85% од Русите, повеќе од Денот на вљубените!
Интересно е што 8. март е попопуларен во Русија од Денот на бранителите на татковината (кој се слави на 23. февруари), особено Денот на вљубените. Денот на жената го слават неверојатни 85 проценти од Русите.

Цвеќињата се трипати поскапи, а сите ги подаруваат!
Цвеќето се најпосакуваниот подарок за 8. март, а потоа следуваат козметика и парфеми, накит, облека и слатки. Интересен е фактот дека во Москва, каде што живеат повеќе од седум милиони луѓе (скоро четири милиони жени), на секој 8. март се продаваат шест милиони букети цвеќе.
Традицијата на давање цвеќиња се негува во Русија со децении, иако на денешен ден е трипати поскапо од обичните денови. Во Русија има 10. милиони жени повеќе од мажи, па може да се каже дека тоа е држава на жените.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Идеи за уредување: Како малиот стан да изгледа пространо!

Дизајнерката за уредување на ентериери Челзи Браун живее во стан од 48. квадратни метри во …