(ВИДЕО) ПРВО ГОЛЕМО ИНТЕРВЈУ ПОСЛЕ НАПУШТАЊЕТО НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Битни моменти во кои Хари се сетил на мајка му, Меган:„Тие лажат!“ но и многу интимни детали…

Во големо интервју со Опра Винфри поранешната војвотка од Сасекс, Меган Маркл, и принцот Хари конечно проговорија за кралското семејство и животот во Америка…
Меган и Хари го напуштија британското кралско семејство во март 2020. година и веднаш откако се преселија во Калифорнија, започнаа бројните обвинувања против нив.
„Рекоа дека сте биле главни за одлуката да го напуштите семејството?“, рекла Опра, а Меган веднаш одговорила:
„Да, тоа беше мојот план, да ја напуштам кариерата? Немаше упатства како да се биде дел од кралското семејство. Никој не ме подготвуваше, ги гуглав химните затоа што не сакав да се посрамам, сакав да бидат горди на мене“, рекла Меган, а Хари признал дека се чувствува заробен:
„Бев заробен, а јас дури и не го знаев тоа, нашите светови се споија“.
„Тие ни рекоа дека ќе не заштитат. Кога работите се влошија, тие излажаа за да ги заштитат сите освен мојот сопруг и мене“, рекла Меган и додала:
„Знаев дека не сме заштитени кога бев бремена. Ќе измислуваа небитни приказни, но почетокот беше кога рекоа дека ја расплакав Кејт. Бев бремена, во тоа време сè уште не го знаев полот на детето, тие рекоа дека не сакаат моето дете да биде принц или принцеза и дека нема да добијат безбедност„.
„Не сакам да живеам во страв, многу е кажано, но не знам како очекуваа да молчиме по сето ова време, кога продолжуваат да шират лаги за нас. Ако изгубиме нешто поради тоа, не е важно – има многу што веќе изгубивме. Го изгубив татко ми, детето и идентитетот. Сакам сите да знаат дека постои и друга страна, дека животот е вреден“, додала Маркле.

Самиот принц Хари признал дека морал да го напушти кралството поради агонијата низ која минувало неговото семејство, а за тоа придонеле и британските медиуми. Хари додал дека имал и проблеми со менталното здравје поради сè.
„Бев очаен, отидовме на сите места за да побараме помош, затоа заминавме, бидејќи не ни беше обезбедено. Сепак, никогаш не заминавме, никогаш не го напуштивме семејството. Мојата најголема грижа беше дека историјата се повторува, но многу поопасна. Зборувам за мајка ми. Кога ќе видите дека нешто се случува на ист начин. Постојано ни велеа дека сè е како што е и не добивавме помош, станавме свесни за сè. Животот во нејзините чевли беше потребен за да се види до каде сè ќе стаса.. Недостаток на поддршка и разбирање е причината за заминувањето. Јас сè уште ја почитувам баба ми, никогаш не сакав да и наштетам“, изјавил принцот Хари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) За што зборувале кралските браќа? Експертите читале од усните!

По погребот на принцот Филип, нивниот дедо, принцовите Хари и Вилијам биле забележани како заедно …