(ВИДЕО) ПРВО ГОЛЕМО ИНТЕРВЈУ ПОСЛЕ НАПУШТАЊЕТО НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО – Втор дел: Меган проговорила за суицидните мисли и расизмот во палатата, Хари го открил полот на бебето…

Американскиот CBS го емитуваше интервјуто на Опра Винфри со Меган Маркл и принцот Хари во кое парот, меѓу другото, зборуваше за причините за напуштањето на кралското семејство, расизмот со кој се соочиле во рамките на кралското семејство и го откриле полот на нивното второ дете кое на свет треба да пристигне ова лето.
Меган признала дека во еден момент од бременоста размислувала за самоубиство.
Имала самоубиствени мисли
Меган открила дека животот во кралското семејство ја навел на самоубиствени мисли.
“Едноставно не видов решение. Ќе седев навечер мислејќи дека не разбирам како сето тоа се случува”, рекла таа. „Мајка ми и пријателите ќе ми се јавеа плачејќи и велејќи:’Мег, тие не те штитат’“, рекла таа на прашањето од Опра која е точката на пукање.
„Сето тоа се случуваше само затоа што дишев“, рече таа. Самоубиствени мисли се појавиле во петтиот месец од бременоста, рекла.

„Навистина се срамев да го кажам тоа тогаш, и се срамав да му признаам на Хари затоа што знам колку загуба претрпе, но знаев дека ќе го сторам тоа ако не кажам – едноставно не сакав да живеам повеќе. Тоа беше многу јасна и реална и застрашувачка постојана мисла. Се сеќавам како ме гушкаше и … отидов во институцијата и им реков дека некаде морам да побарам помош …. И ми рекоа дека не смеам”, рекла таа.
Меган исто така отишла во одделот за човечки ресурси да побара помош а тие и рекле дека не можат да и помогнат затоа што не е платен член на Институцијата, туку само член на кралското семејство“, открила таа.
“Начинот на кој го опишувате ова, вие сте заробени и не можете да добиете помош, иако сте на работ на самоубиство. Тоа е она што го опишувате …”, рекла Опра. „Да, тоа е вистина“, рече Меган.
„Нема да го живеам животот со страв“, одговорила таа понатаму. „Не знам како би можеле да очекуваме дека по сето ова време сепак ќе молчиме ако има активна улога што ‘Компанијата’ ја игра во овековечување на невистините за нас“, рекла Маркл користејќи го прекарот на кралското семејство – Компанијата (фирма), што наводно потекнува од кралот Џорџ Шести.
„Ако со ризик доаѓа да изгубиме некои работи, многу веќе се изгубени. Изгубив татко, изгубив бебе, скоро го изгубив моето име, тоа е загуба на идентитетот. Но, јас сè уште стојам и се надевам дека луѓето ќе разберат од ова дека секогаш постои друга страна, дека животот вреди да се живее“, заклучила таа пред Хари да и се придружи пред Опра.

Арчи не е заштитен член на кралското семејство
Меган открила и дека била шокирана кога дознала дека нејзиниот син Арчи нема да ја добие титулата принц и со тоа нема да има заштита што ја даваат на некои други членови на кралското семејство.
„Ова се случуваше последните неколку месеци од мојата бременост, бев во шок … Па тој мора да биде безбеден. Ние ја создадовме оваа монструозна машина (од кликбајт и таблоид), вие дозволивте тоа да се случи, што значи дека треба да бидеме заштитени“, рекла таа.
“Кога бев бремена, тие сакаа да ја сменат конвенцијата за Арчи.Па зошто?” се прашува денес.

Бојата на кожата била тема на разговор
Опра ја прашала зошто не сакаат да му ја дадат титулата принц на Арчи, а Меган рекла дека расата била тема на разговор неколку пати. Кралското семејство, тврди таа, било загрижено за бојата на кожата на Арчи.
„Имаше загриженост и неколку разговори за тоа колку може да му биде темна кожата кога ќе се роди“, рекла таа.

Хари го открил полот на бебето
Меган моментално е бремена со уште едно дете, а Хари во интервјуто открил дека очекуваат девојче. Бебето треба да се роди ова лето.
„Да се има момче, а потоа и девојче, мислам – што повеќе можеш да побараш? Сега го имаме нашето семејство. Ние четворицата и нашите две кучиња”, рекол Хари, а парот се согласил дека сметаат дека две деца им се доволни.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Светскиот ден на хемофилијата со регионална кампања одбележан од Рош Македонија

Пандемијата со COVID-19 донесе голем број предизвици во изминатиот период со посебно влијание врз лицата …