(ВИДЕО+ФОТО) ПОРТРЕТ СО ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА за најуспешниот тенисер во историјата

Голем мозаик од тениски топки со ликот на Новак Ѓоковиќ, прв од ваков вид во светот, се појави на платото на тенискиот центар „Новак“ во Белград. Инсталацијата е широка 2,7 метри и висока 3,8 метри, а површината од 10 квадратни метри е исполнета со 2177 тениски топки.

Причината за делото наречено #2177, создадено од архитектот и уличен уметник Андреј Јосифовски, произлегла од желбата да се одбележи првиот ден од новиот рекорд, односно бројот на недели на врвот на АТП-листата. Да потсетиме, Новак од денес ја започна својата 311-ва недела како број еден во светскиот тенис.

Работата на портретот со топчињата траела три дена, од четврток до сабота на недела, кога последното топка било поставена во мозаикот нешто по три часот наутро. За цело време, вниманието се посветувало на деталите за внимателно осмислениот дизајн, бидејќи секое од топчињата имало одредена шара, боја и место во инсталацијата, така што работата би била целосно подготвена за денот кога Ѓоковиќ, повторно, ќе влезе во историја на белиот спорт.

 

„Топчињата се прицврстени во жичена мрежа, што ги симболизира неуспешните обиди Новак да биде симнат од тенискиот трон. Сепак, тоа не се случи поради неизнудените грешки на неговите ривали, туку затоа што тој е едноставно подобар од сите во многу тениски вештини. Дури и меѓу тениските експерти, несомнено е дека неговото враќање и бекхенд со две раце се најдобри во светот, и дека неговото движење и покривање на теренот е вонземски“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole)

Новак Ѓоковиќ и Андреј Јосифовски

Ликот на Новак беше изведен со единствена уметничка инсталација, бидејќи, како што вели уметникот, тој е единствен според неговите човечки карактеристики во светот.

„Неговата постојана помош за сиромашните деца, големи донации за образование, предучилишни програми, здравствена заштита, борба за зголемување на платите на нискорангираните играчи на АТП турнејата, грижа за колегите и иднината на спортот … го прават вистински херој”.

Сè беше полесно кога кон правењето на инсталацијата се приклучил и Новак со врзани очи. Пијанистот и Ноле таму на теренот ги вкрстиле спрејот и рекетот, а она што беше создадено останува единствениот залог за културното наследство во регионот.

Фото: Принтскрин

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ДЕБАР МААЛО ДОБИ СПОРТСКО И ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски …