(10. рецепти) Експрес тест на корона: Настинка, грип или КОВИД-19?

Како да направите „личен PCR-тест“ и да откриете дали сте го „закачиле“ сезонскиот грип или нешто друго.
Кашлица, слабост, главоболка – симптомите на коронавирус, грип и настинка во првата фаза се многу слични. Како тогаш да се разликуваат овие болести? Ова е најгорливиот проблем во времето на сезонските инфекции. Направивме еден вид прирачник за да ви помогнеме да утврдите дали станува збор за КОВИД-19, грип или обична настинка.
Дури и искусен лекар понекогаш може да ги измеша грипот и КОВИД, бидејќи во повеќето случаи и двете болести се придружени со исти симптоми – треска, кашлица, болка во зглобовите, слабост и отежнато дишење. Но, постојат најмалку два знака кои покажуваат дека сепак не е коронавирус. Овие знаци се:

Симптоми – Грип – Настинка – КОВИД-19
Треска – честа појава ретко/честа
Замор – често/ретко/ често
Кашлица – честа/умерено/честа
Кивање – понекогаш/често/не.
Болки во зглобовите – често/често/понекогаш
Главоболка – често/ретко/понекогаш
Болки во грлото – често/често/не
Отежнато дишење – не/не/често
Дијареа – понекогаш/не/ретко
Конјунктивитис – понекогаш/понекогаш/не
Губење на сетилото за мирис – не/не/често

Ако ги имате овие симптоми, можете безбедно да претпоставите дека станува збор за настинка или грип.
Настинката обично започнува со воспалено грло, течење на носот и кашлица кои можат да бидат суви или со секрет. Неколку дена пациентот има болки во грлото, затнат нос, лесна треска, слабост и главоболка.

Алое и калинка за грип
Измешајте сок од калинка и сок од алое во сооднос 1:3. Додадете малку сок од лимон. Пијте 30 мл пијалок на ден.
„Грипот се манифестира одеднаш!
Грипот, за разлика од обичната настинка, се манифестира одеднаш и веднаш ги покажува сите симптоми. Карактеристични знаци вклучуваат главоболка, болки во зглобовите, сува кашлица, слабост, болки во грлото и трнење. Температурата понекогаш се искачува до 41 степен.
Короната вирус влијае главно на долниот респираторен тракт, а заразеното лице има сува кашлица, отежнато дишење и (или) пневмонија, но не и воспалено грло. Многу често пациентот го губи чувството за вкус и мирис.

„Вирусот Корона создава сува кашлица, отежнато дишење“

Дури и ако сте сигурни дека немате КОВИД, туку грип или настинка, подобро е да се консултирате со лекар. Грипот честопати предизвикува сериозни компликации кои можат да бидат фатални за хронично болните и за постарите лица. И обичната настинка, доколку не се лекуваат, може да имаат сериозни здравствени последици.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …