Починал Сања Илиќ: Основачот на групата „Балканика“ ја загубил битката со короната

Починал музичарот и фронтмен на групата „Балканика“, Александар Сања Илиќ.
Музичарот Александар Сања Илиќ починал од последици на ковид 19.
Сања Илиќ починал на 70-годишна возраст.
Роден е во 1951. година во Белград. Негов татко е композиторот Миодраг Илиќ Бели, а брат му е композиторот Драган Илиќ, кој е член во „Генерација 5“. Еден од неговите прадедовци бил академик Јован Жујовиќ, а другиот бил солунец и пратеник Алекса Жујовиќ. Тој беше оженет со актерката Злата Петковиќ.

Кога имал 12. или 13. години, тој напишал музика според текст на Душко Радовиќ во изведба на Драган Лаковиќ. Кога имал 16. години, тој ја испратил својата композиција „Поет на мирот“, испеана од Лола Новаковиќ, со која Југославија требаше да биде претставена на Евровизија 1968. Во 1976. година, неговата композиција „Чао, чао, чао“ беше изведена од Бисера Велетанлиќ, на истиот натпревар, но овој пат во Опатија.
Сања Илиќ дипломирал на Архитектонскиот факултет во Белград во 1975. година.
Музичка формација Сања Илиќ и „Балканика“ е група составена од млади, славни, талентирани музичари кои свират стари инструменти на Балканот во комбинација со рок-бенд.
„Балканика“ започна да се појавува во 2000. година и има постојан развој на звукот што не може да се спореди со ниту еден во светот.


Музичкиот стил е многу тешко да се опише. Тоа е првенствено оригинален звук со комбинација на елементи на светска музика заснована на силните ритми на Балканот, и во модерно полнење и чувствителност.
Идејата за создавање на групата „Сања Илиќ и БАЛКАНИКА“ секако потекнуваше од композиторот и инструменталист Александар Сања Илиќ, но интересно е што името на групата го даде братот на Сања, Драган Илиќ Илке, водачот на „Генерацијата 5“.
Сања немаше намера да направи бенд и да одржи концерт, но тој сакал да започне да размислува за некоја сосема нова музика во време кога сметал дека музичкото милје од крајот на деведесеттите веќе не му одговара. За музика што би била инспирирана од мелодиите на Србија и Балканот, но музика што би ја третирала музичката изведба и световно и духовно на сосема нов начин. Тој пребарувал и се распрашувал за млади и талентирани музичари што свират чудни и веќе заборавени инструменти и ги нашол. Кавал, џумбуш, тапан, дарбука, саз, ут, гадулка се појавуваат во музиката на Балканика…
Првиот албум претежно го направи Сања во домашното студио со свирежите на бомбите во 1999 година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Починала глумицата од хит серијата Peaky Blinders и Harry Potter: Имала само 52. години

Актерката Хелен МекКрири, позната по улогите во хит серијата „Peaky Blinders“, но и по улогите …