Оброк салата со пилешко

Пилешко за салата/оброк кој лесно се подготвува
Состојки:
– 200 гр пилешко бело месо
– 3 домати
– 1 пиперка
– 1/2 кромид
– 1 лажичка сос од домати
– 1/3 лажиче чили во прав
– 1/2 чаша рендано полу-тврдо сирење по ваш избор
– маслиново масло
– зелена салата
Дресинг:
– 2 лажици маслиново масло
– 1 лажица балсамико
– 1 лажичка сенф
– сол, бибер
Подготовка:
Исецкајте го месото на парчиња. Додадете сол и пржете на масло заедно со ситно исечен кромид. Доволно е околу три до пет минути.
Потоа додадете малку вода, 150 милилитри, промешајте го сосот од домати и оставете да врие околу пет минути.
Исечете ги доматите и пиперките на мали парчиња и ставете ги во подлабок сад.
Можете исто така да додадете зелена салата по ваш избор.
Измешајте ги сите состојки на преливот и прелијте ја салатата, додадете го ренданото сирење и добро измешајте.
Прво ставете ја салатата во садот за сервирање, а потоа додадете го месото заедно со сосот од динстањето. На крај додадете уште малку рендано сирење и малку бибер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Малта им плаќа на туристите ако дојдат на летување

Сакајќи да го оживее туризмот, Малта планира да им понуди на посетителите „џепарлак“ до 200 …