Витаминот Б12 се смета за главно оружје против тешки болести: Еве во која храна го има најмногу и што се лекува!

Витаминот Б12 или кобаламин е неопходна и многу важна компонента за здравјето на луѓето, тој влегува во организмот само преку храна, затоа е многу важно да се следи нивото на овој витамин во организмот.
Витамин Б12 се добива од производи од животинско потекло, како месо, јајца и млеко. Но, вештачки се додаба и на други производи. Како што покажуваат неодамнешните истражувања, оваа компонента е многу важна за нормалното функционирање на телото и дури има силно влијание врз развојот на фетусот за време на бременоста.
Недостаток на витамин кај жени за време на бременост создава потенцијална закана за детето во иднина: дијабетес тип 2 и други метаболички нарушувања.

Како да се открие дека на телото му недостасува витамин Б12?
Симптоми на недостаток на витамин Б12: оштетување на меморијата, отежнато дишење, пожолтување на кожата, слаба циркулација и промени во расположението.
Симптомите не се критични, затоа ретко им обрнуваме внимание, но недостатокот на витаминот доведува до развој на анемија, што влијае на општата емоционална состојба. Витамин Б12 е вклучен во метаболички процеси, хематопоеза, дел е од надбубрежните хормони и поддржува многу други функции.

Како витамин Б12 му помага на нашето тело?
• ги стабилизира надбубрежните жлезди;
• ги активира метаболичките процеси;
• ја подобрува апсорпцијата на железото;
• ги подобрува репродуктивните функции на телото;
• го поддржува функционирањето на нервниот систем;
• го зголемува бројот на црвени крвни клетки;
• помага да се подобри циркулацијата на крвта.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …