Какво време на очекува наредните 5. дена?

Од УХМР најавуваат промени на времето кои малку ќе не потсетат дека сме сеуште во зима…
Денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.
За утре се најавува променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд, на планините со повремен снег, особено во западните и северните делови. Ќе дува засилен ветер од северен правец, поизразен вдолж Повардарието и на повисоките места каде на места ќе достигнува над 70 км/час.

loading...

Заради продор на студена воздушна маса од север утре ќе има позначителна промена на времето. Ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд, а на планините со локален снег, претежно во западните и северните делови. Ќе дува засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието и на повисоките места каде повремено ќе достигнува брзина над 70 км/час. Во недела ќе се задржи променливо облачно и свежо со услови за слаби локални врнежи. Дневните температури ќе опаѓаат и во недела ќе бидат пониски за 8 до 10 степени од досегашните. Утринските температури на повеќе места ќе бидат негативни.

Извор: УХМР


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ако сакате да ве следат среќа и здравје, утре јадете го ова овошје: Обичај на Крстовден што мора да го испочитувате!

Оној што е крстен со крст пости на Крстовден“ Крстовден е голем празник што Македонската …