(ВИДЕО) ПОРАДИ СТРАВ ОД ЦУНАМИ БЕГААТ ВО БРДАТА: Почнала евакуација на жителите на малечките острови!

Издадено е предупредување за цунами за скоро целиот Пацифик поради силниот земјотрес што вчера по трет пат го погоди Нов Зеланд.
За населението од дури 13 земји што живеат покрај крајбрежјето, наредена е евакуација во повисоките области.
Наредена е и евакуација на голем број пацифички острови, каде населението побегнало на ридовите.


Во повеќето земји, властите ги предупредија луѓето да останат безбедни сè додека не помине опасноста и да се објави дека е безбедно да се вратат во нивните домови.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Тони Цетински бил на трансплантација на коса, СЕ’ објавил на Инстаграм

ТОНИ Цетински објави на Инстаграм дека решил да направи трансплантација на коса. „Одамна имам желба …