(ВИДЕО) НАЈЛОШОТО ПОМИНАЛО: На Нов Зеланд повеќе нема опасност од цумани – вака изгледале брановите кои ги уплашиле граѓаните!

Властите во Нов Зеланд го намалиле нивото на предупредувања за цунами издадени по третиот силен земјотрес со епицентар недалеку од Кермадек, острови во Тихиот океан кои припаѓаат на оваа земја.
Агенциите наведуваат дека во некои градови владеела паника бидејќи стотици луѓе се обиделе да достигнат некои повисоки места поради предупредувањето за цунами, но вчера попладне властите објавиле дека најголемите бранови поминале, а на жителите им било кажано дека можат да се вратат дома со предупредување да се држат подалеку од плажите.

Владината агенција за геолошки истражувања на Јужна Австралија (GS SA) објавила дека се регистрирани приближно 25. помали земјотреси со јачина од 5,0 и повеќе по силниот земјотрес крај брегот на островот Кермадек.
Претходно, Националната агенција за управување со вонредни состојби на Нов Зеланд соопштила дека третиот земјотрес што ја погоди областа во петокот наутро бил 8,1 степен, а жителите на некои области добиле предупредувања за итни случаи на нивните телефони со повик да ги напуштат своите домови веднаш, бидејќи звучеле сирена со цунами.

Јужниот пацифички архипелаг Нова Каледонија и Вануату исто така се предупредени да се подготват за опасните бранови.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …