ВИСТИНСКА РАБОТА – Ноктите ви се лупат, пукаат и споро растат? Можеби НЕСВЕСНО правите некоја од овие работи!

Да се има здрави и силни нокти е важно за многумина, особено за жените, за да можат да ги украсуваат со разни бои и дезени.
Сепак, тие несвесно прават некои грешки со што ги уништуваат, па се прашуваат зошто им пукаат ноктите, се лупат или не можат да растат.
Обрнете внимание на овие навики, пренесува Bright Side, бидејќи можеби некои од нив се одговор на тоа прашање.

Често користете лак за коса
Ако сте чест корисник на лак за коса, може да ги оштетите вашите нокти дури и без да сфатите.
Спрејовите за коса содржат до 50% алкохол, кој се суши и може да ги направи вашите нокти слаби и кршливи. Исто така, адитивите во лакот за коса го разложуваат лакот за нокти, толку многу што можете дури и да го користите за отстранување на дамките од лакот од облеката.

Ги користете како алатка
Сите ние од време на време отвораме лименки со ноктите или ја гребеме цената, но ако тоа го правите редовно, ги ставате ноктите под поголем притисок отколку што можат да издржат. Ако ги користите ноктите за она за што не се наменети, тоа може да доведе до лесна траума, па дури и раздвојување.

Ја вадите кутикулата околу ноктот
Иако многумина би рекле дека кутикулата нема да дозволи вашиот маникир да изгледа уредно и да остане свеж подолго, тоа малку кожа е наменето за да ги заштити вашите нокти од инфекции. Ако ја отстраните, ноктите стануваат поранливи на микробите и бактериите, што пак може да доведе до болест на ноктите.

Предолги се
Иако е точно дека долгите нокти изгледаат убаво, дефинитивно поздраво е да имате пократки нокти. Долгите нокти лесно можат да ги задржат нечистотијата и бактериите, а вештачките нокти ги уништуваат природните нокти и ги оставаат слаби и тенки.

Не го отстранувате лакот
Иако понекогаш се чини дека немате време правилно да го отстраните лакот, ризикувате да ги оштетите вашите нокти ако го оставите со денови.
Слично како и вашата кожа, вашите нокти можат да ги апсорбираат супстанциите што се нанесуваат на нивната површина. За да им го дадете остатокот од потребниот лак за нокти, отстранете го кога ќе почне да се лупи самостојно и оставете ги без никаков лак неколку дена.

Фото: Илустрации/Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Светскиот ден на хемофилијата со регионална кампања одбележан од Рош Македонија

Пандемијата со COVID-19 донесе голем број предизвици во изминатиот период со посебно влијание врз лицата …