СЕ ПРОДЛАБОЧУВААТ РАЗЛИКИТЕ – ВАКЦИНИРАНИТЕ ВО ЗЕЛЕНА ЗОНА: Борбата против ковид-19 добива нова, долго најавувана стратегија во Европската унија!

Пасошот за вакцинираните забрзано станува реалност. По долг отпор и конечен договор на самитот на лидерите на крајот на минатата недела, претседателот на ЕК, Урсула фон дер Лајен, веќе излезе со конкретни датуми.
Заклучената Европа брза, затоа, според најавите на шефот на европската извршна моќ, предлогот за овој вид документи ќе биде официјално претставен на 17.март.
На тој ден, ќе биде презентирана правната основа за овој сертификат, кој треба да се нарече „зелен пасош“. Најавено е дека ќе биде во електронска форма, и дека во него ќе биде внесено дали лицето е вакцинирано, имунизирано и дали има негативен тест.
Целта е да се стави сè „на нозе“ од јуни, кога заштитените луѓе кои не претставуваат опасност за другите би можеле да патуваат. Сето тоа, сепак, вклучува бројни прашања што ќе се обидат да го решат најавеното ново европско писмо на законот. Домашните парламенти, се разбира, ќе треба да одлучат за сè, имајќи предвид дека многу се зборува за почитување на човековите права.
Европските норми во врска со ваквите пасоши сè уште не се утврдени. Европскиот суд за човекови права претходно оцени дека задолжителната вакцинација е пречка за остварување на целосните права на слобода на движење. Прашањето е дали оваа одлука може да се смета за правен преседан. СЗО предупреди и на можноста за разлики меѓу богатите и сиромашните земји. Паралелно со европските закони, домашното законодавство на членките ќе треба да се промени за краток временски период.


Постои и правно прашање наречено „пасош“, што е меѓународен документ по своето значење, иако понекогаш може да се користи за идентификација на домашно тло. Французите го наведуваат примерот дека во 18 век, за време на епидемии, тие имале нешто слично што им овозможувало слободно да патуваат, но тоа тогаш се нарекувало „здравствена картичка“. И намерата е новиот документ да служи за слободен пристап до институциите и активностите во рамките на земјите исто така.
Сè води до нееднаквост меѓу граѓаните, бидејќи во моментов немаат сите еднаков пристап до вакцините, па некои сигурно ќе побараат од уставните судови да се изјаснат На крајот на краиштата, на крајот на минатата година, Французите се обидоа, неуспешно, да спроведат нешто слично во национален закон. По тој повод, Државниот совет изрази резерви, па овој член беше повлечен од предлог законот.
Конечно, основното прашање за времетраењето на овие пасоши останува отворено, што директно зависи од времетраењето на имунизацијата, што во моментов не е познато за сите вакцини против ковид.
ПРИВАТНОСТ
Со креирање на база на податоци, се навлегува во строгиот домен на приватност. Сè, исто така, потпаѓа под можниот „мониторинг на населението“. Затоа се очекува да има многу тужби.
Пандемискиот пасош директно ќе зависи од идните одлуки на Европскиот суд за човекови права и уставните судови во земјите-членки.

loading...

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Вознемирувачко видео) СТРАВ ОД БОИШТЕ – Герашченко сподели видео во кое млад Русин му ја скрши ногата на својот пријател за да избегне мобилизација

За многу Руси, одлуката на Кремљ да повика 300.000 воени резервисти за војната во Украина …