(ФОТО) Дино Мерлин во живо во ТВ емисија откри дека бил тешко болен но и многу детали од приватниот живот:„Размислував за прекинување на кариерата!“

ДИНО МЕРЛИН синоќа гостуваше на ХРТ во емисијата „Во свој филм“, во која зборуваше за неговата долга и успешна кариера, но откри и многу детали од неговиот живот.
Босанскиот музичар се присети на деновите кога работел во фабриката за кревети во Вогошча и запишувал песни на мрсна хартија. „Ме исмеваа затоа што пишував песни“, рече 58-годишниот музичар и додаде дека секогаш им велел дека ќе го гледаат на телевизија, што и се остварило.
Парите што ги заработил ги вложил во студиото и приватно го снимил албумот, додека за останатото вели дека е историја.
Мерлин, роден во Сараево, се присети и на деновите на војната, кога гледал како му умираат неговите колеги, пријатели и менаџер.
„Беше лотарија кога ќе излезете надвор дали воопшто ќе се вратите“, рече Мерлин, кој отворено ја осуди агресијата против неговата земја, па затоа во Србија беа пишувани петиции против неговите концерти. И’ покрај тоа, тој ја наполни белградската Арена три пати по ред.


„Тешко е да ме направиш националист, а уште потешко шовинист“, изјави музичарот, кој рече дека неговата тајна денес е да ги следи светските трендови и продукции.
Тој исто така зборуваше за филмската приказна со неговата сопруга Амел Дервишалидовиќ, чии родители биле против нивниот брак. Тој вели дека тој буквално ја „украл“ од нејзините родители, а денес се заедно повеќе од 4. децении.
Но, Мерлин открил и дека кон крајот на 90-тите размислувал да се повлече од сцената. „Ова ќе го кажам за прв пат, во еден период од мојот живот бев сериозно болен. Имав тешка депресија, не би го посакал тоа никому. Се манифестираше на таков начин што не ме интересираше ништо, ниту живот ниту смрт. Тоа беше периодот кога бев растение. Сè ми паѓаше на ум тогаш, размислував да ја напуштам музиката. Но, решив да продолжам и во 2000. година го снимив албумот ‘Средином’, со кој сум многу горд”, изјави Мерлин, кој исто така рече дека се надева дека ќе бидат можни поголеми концерти во 2022. година.


Фото: Скриншот/hrt.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …