СЕ СЛУШНАЛ УДАР А ПОТОА ПОЧНАЛО ДА СЕ НИША: Нов земјотрес ја погодил Хрватска – епицентарот кај Глина!

ХРВАТСКАТА сеизмолошка служба објави дека утрово во 05,37 часот е регистриран прилично силен земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, со епицентар близу Глина.
Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар наведува дека јачината на земјотресот била 4,1 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на седум километри од Глина.
Според ЕМСЦ, епицентарот бил на длабочина од 10 километри, а потресот бил почувствуван и во Загреб.
„Звучеше како удар, а потоа почна да се ниша. Повторно, тоа глупаво чувство и звуците на крцкање на прозорците и вратите околу станот”, напишал читател на порталот 24sata.hr.


Медиумите од БИХ јавуваат дека земјотресот се почувствувал и на северот од земјата.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кој е вистинскиот маж за вас на основа на вашата личност?

Дали некогаш сте пронашле личност која физички ве привлекува многу, но кога малку подобро ќе …