Секоја 10-та личност по пандемијата нема да се врати на нормалниот живот: Ова се првите знаци!

Канадски психолог тврди дека многу луѓе станале патолошки исплашени од бактерии и вируси.
Канадскиот психијатар, професор д-р Стивен Тејлор, во својата книга „Психологија на пандемијата“ тврди дека за 10. до 15. проценти од луѓето на планетата, животот никогаш нема да може да се врати во нормала, бидејќи во услови диктирани од ширење на потенцијално смртоносно инфекција, тие развиле некои ментални нарушувања.
Искуствата на психијатри ширум светот зборуваат во прилог на тврдењата на професорот Тејлор, бидејќи во нивните канцеларии се сретнале со луѓе кои патолошки се исплашиле од бактерии и вируси, опседнати со чистота, развиле страв од средба со своите блиски, не користеле јавен превоз …

„Тие се опседнати со чистота, исплашени од средби“


Иако симптомите на ментално нарушување се разликуваат од личност до личност, постојат вообичаени знаци дека менталното здравје е нарушено.

Овие се пет најчести.


„Сите други спијат лошо или премалку…“

Нарушување на спиењето
Нарушувањата на спиењето често се симптом на посериозни болести, но промените во начинот на спиење често укажуваат на ментални проблеми. Во многу ментални нарушувања, несоницата или прекумерниот сон се придружни симптоми. Околу 40. проценти од пациентите со несоница (инсомнија) и повеќе од 45 проценти од пациентите кои спијат премногу (хиперсомнија) страдаат од некои ментални заболувања.

Кошмари
Кошмарите обично не предизвикуваат загриженост, се додека не пречат во начинот на спиење. Но, кошмарите исто така можат да бидат знак на основен проблем. Ако имате лоши соништа цело време, тогаш ова е еден од начините на кои потсвеста се обидува да ги обработи емоционалните проблеми.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ДОЛГО МАЖОТ МОЖЕ ДА ИЗДРЖИ БЕЗ СЕКС: Ќе се изненадите од овој податок!

Велат дека сексот е од пресудна важност за двата пола – нешто како храна и …