(ФОТО) 310: Ѓоковиќ се изедначи со Федерер на врвот на вечната листа

Тоа е официјално. Новак Ѓоковиќ се изедначи со рекордот на Роџер Федерер по бројот на недели на врвот на АТП-листата. Српскиот тенисер ја започна 310-тата недела на „владеење“ во понеделникот.
Сигурно е дека Новак ќе стане апсолутен рекордер на 8. март според овој критериум.
Ѓоковиќ беше на првата позиција во кариерата за прв пат на 4. јули 2011. година. Потоа се врати во врвот уште четири пати. Како најдобар тенисер на светот, тој ја заврши годината шест пати, што е рекорд што го дели со Пит Сампрас.


Како прв тенисер во светот, Новак има скор од 387. победи и 53. порази, вклучувајќи 117. победи и 30. порази против ривалите од Топ 10. Во финалињата, тој има учинок 39-13.
Србинот на првата позиција во моментов има 12.030 поени. На второто место е Рафаел Надал – Шпанецот има 9.850 поени.

Русинот Данил Медведев е трет (9.735), Австриецот Доминик Тим е четврти (9.125), а Швајцарецот Роџер Федерер е петти (6.630). Меѓу првите десет немаше промена, а следат Стефанос Циципас, Александар Зверев, Андреј Рублев, Диего Шварцман и Матео Беретини.

На 8 март Ѓоковиќ официјално ќе стане играч со најмногу недели поминати на првото место во светот. Колку е важно тоа во контекст на натпреварот на Големата тројка?
„Сè е важно помеѓу нив тројца, секоја минута и секоја секунда. Мислам, 311 недела и ќе има уште многу, тоа е навистина фасцинантно. Новак освои сè што можеше да се освои, а крајот на неговата кариера не е ни на повидок. Дебатата за најголемиот на сите времиња главно е сведена на вкус, но ако бројките се на ваша страна, некои работи е потешко да се одречат… За мене, Новак е најдобриот и најкомплетниот тенисер во историјата, за некој друг тоа се Надал или Федерер. Ќе биде интересна тема за дискусија кога ќе завршат нивните кариери“, рекол Горан Иванишевиќ за Спорт клуб.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ДЕБАР МААЛО ДОБИ СПОРТСКО И ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски …