(ВИДЕО) Оливера се огласила на Инстаграм, прв пат, после смртта на Балашевиќ

ОЛИВЕРА БАЛАШЕВИЌ за прв пат по смртта на нејзиниот сопруг се огласи на својот Инстаграм. На посебен начин го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик и сподели видео од емисијата во која беше гостин и зборуваше за тоа што јазикот значи за неа.
„Живееме во чудни времиња. Она што е далеку секој ден, се чини уште подалеку. А она што е близу до нас е сè поблизу и поблиску до нас. Во хаосот на ова искривено огледало на пандемија и апсурд, кои сме ние ако не се стремете кон вредностите“, започнала таа под видеото.
“Најдлабокото, оние што се влече од нашите корени и тивко, со шепот нè потсетуваат, кои сме. Затоа, му должиме и на Денот на мајчиниот јазик, ако има нешто, барем благодарност. Што не предупредува да не забораваме. Корените. Мајките. Бабите. Самите себеси. Не можам да не се прашувам, дали е мајчин јазик оној што нè учат нашите мајки или е тој со кој ги учиме нашите деца?”, прашала таа.

“За жал, мајка ми немаше. Растејќи во некои други времиња, таа засекогаш остана без тој изворниот, кој ги пишува нашите први приказни. Или можеби и таа го имаше тоа, само не го знаеме неговото име? Во секој случај, среќа е што планетите имаат свој јазик. И да се разбираат. Тие се пак тајно и непогрешливо поврзани, светови за себе. Различни, а исти”.
„За мене беше чест и одговорност да кажам неколку зборови по повод 20-от Меѓународен ден на мајчиниот јазик. Оние од најоддалечените агли на душата, како што се случува кога од нас проговорува дете на воен сирак, кое пораснало токму тука во Ковачица. Ми шепнаа од мојата Планета, за да ви кажам да не заборавате. Туку, да се сеќавате”, порачала Оливера.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Работник добил автомобил од газдата: „Не можев да верувам!“

Расудин Мухиќ, вработен во тузланската месарницата „Брајловиќ“ од својот работодавачот добил автомобил „Голф 5“  како …