(ВИДЕО) Александра освојува со својата музика: Љубовта кон гитарата ја однела на светските сцени!

Црвената коса веднаш ја одделува од другите а кога ќе слушнете како свири уште повеќе ќе заклучите дека е посебна.
Името и е Александра и има 19. години. Гитара свири 10. години, а има завршено основно и средно музичко образование по гитара. Во моментов е студент на одделот за класична гитара на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Потекнува од музичко семејство и имала голема љубов кон гитарата и музиката уште од дете.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aleksandra☠ (@__allex____)

„Гитарата е мојата втора половина и мој највисок приоритет и избор на живот. Досега имав многу солистички концерти и награди на многу натпревари, пред две години настапив со солистички концерт на престижниот ‘Сараевски зимски фестивал’ во Сараево каде настапуваат најдобрите уметници од целиот свет, а во 2019 година настапив на престижниот Клавие Куќа во Њујорк, голем предизвик и успех за мене. Покрај класичната музика што ја учам и изведувам, во мојот приватен живот од рана возраст слушам метал и рок музика. За мене беше предизвик да започнам со сопствени аранжмани и да ја учам и унапредувам техниката ‘Фингерстил’ на познатите рок и метал песни што ги слушам. Моите идни планови се да направам цел албум ‘на прсти’ со мои аранжмани на познати песни. Работам и на моите композиции, кои се надевам дека ќе ги објавам наскоро“, ни рече Александра пред која очигледно е добра иднина.

 

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Кралското семејство објавило комеморативно видео за принцот Филип

Во пресрет на погребот на принцот Филип, кој почина на 100-годишна возраст, кралското семејство на …