Почина легендарниот фудбалер Златко Крањчар

Златко Цицо Крањар, легендарен хрватски фудбалер и тренер, почина на 65-годишна возраст.
Уште една фудбалска трагедија што го погоди регионот.
Крањчар почина по кратко и тешко боледување во болница во Загреб, пренесува „Вечерњи лист“.
Поголемиот дел од својата фудбалска кариера ја помина во загрепски Динамо, чиј дел бил од 10-годишна возраст и остана како играч до 1983. година.
Тој беше врвен центарфор, а дебитираше за првиот тим на „сините“ на големото хрватско дерби против Хајдук од Сплит во 1974. година.


Тој одигра вкупно 261 натпревар во првенството, 28 во купот и 18 во европските натпреварувања за Динамо, со 98 шампионски голови. Тој беше шампион на Југославија со Динамо во 1982 година.
Својата играчка кариера понатаму ја градеше во Рапид Виена (1983-1990), за која постигна дури 106 погодоци на 201 натпревар, потоа преку Сент Пелен (1991) и ја завршил во Винерфелд.
Цицо Крањчар 11 пати играше за репрезентацијата на поранешна Југославија и постигна три гола, а за репрезентацијата на Хрватска двапати и еднаш поентираше.


После играњето, тој имаше и богата тренерска кариера, која ја започна во 1991 година на клупата на Винерфелд. По Мирослав Чиро Блажевиќ, со четири освоени трофеи во два тренерски мандати на „Максимир“, тој е третиот најтрофеен тренер во историјата на Динамо.
Тој ја водеше репрезентацијата на Хрватска од 2004. до 2006. година и играше на Светскиот куп, а беше и селектор на Црна Гора во 2010/11 година, на 13 натпревари, наследувајќи го Зоран Филиповиќ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ДЕБАР МААЛО ДОБИ СПОРТСКО И ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски …