Во Хрватска пристигнал и њујоршкиот сој: „Една од новите варијанти што се шири побрзо“

„Знаеме малку за њујоршкиот сој на коронавирус. Првите информации започнаа да се појавуваат на крајот на минатата недела“, рекол Крунослав Чапак, директор на ХЗЈЗ, на прес-конференција на Хрватскиот штаб за цивилна заштита.
„Тоа е една од новите варијанти што се шири побрзо. Уделот на тој њујоршки вид во градот Њујорк расте. Сите луѓе кои доаѓаат од Јужна Африка и Занзибар се предмет на мерки како и луѓето од Велика Британија и Бразил.За останатите важат истите правила, негативен ПЦР тест, рекол Крунослав Чапак.
Тој исто така истакна дека дури и пред известувањето од страна на ECDC за нови видови, тие имале осум потврдени случаи на инфекција со британскиот вид.
„Од 300 примероци што ги испративме до ECDC, имаме 60 позитивни на сојот од Велика Британија од цела Хрватска, два соја од Њујорк и имаме три потврдени соеви од Јужна Африка. Сите три лица биле на патување во Занзибар. Добивме сертификат од ECDC за две лица кои биле во Занзибар на крајот на јануари. Завршија во карантин, немаше пренесување на болеста во околината. Чекаме потврда за едно лице, таа била во Занзибар на 16 февруари и се врати дома пред завршувањето на патувањето“, рекол Чапак.
Давор Божиновиќ забележува дека ова не е моментот кога треба да не се патува, освен ако не е неодминливо.
„Секое такво патување е ризик за ширење на нови варијанти на вирусот САРС-Ков-2, што ја отежнува целокупната борба против пандемијата. Уште еднаш, ја користиме можноста да ги повикаме граѓаните да ги одложат сите патувања во тие делови на светот каде што имаме нови варијанти на вирусот“, додал Божиновиќ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …