(ФОТО) Како непрофитна бугарска организација го велича убивањето на 70.000 војници од Антантата во битката за Дојран!

Клуб “Родолюбие и отечествознание” ја опишува битката за Дојран и победата против Антантата на која и нанеле 70.000 жртви, а Бугарите имале само 500.
Погледнете што Клуб “Родолюбие и отечествознание” пишува на нивната страна на Фејсбук:
„На 16 септември 1918 година единиците на Антантата започнаа масовна офанзива против позицијата Дојран. Ја брани Деветтата Плевенска дивизија.
Во близина на прекрасното Дојранско езеро, Антантата има собрано колосални сили – 4 англиски, 2 грчки и една француска дивизија. Деветтата Плевенска е сама. Нема резерви. Познавајќи го балансот на силите, нашиот народ се подготвува да умре. Многу офицери ги облекоа своите парадни униформи, а војниците – белите кошули.
– На 16. септември беа истрелани 350.000 гранати кон нив, вклучително и гас, но утврдувањата на генералот Вазов сè уште го кажуваат својот збор – имаме 9 убиени и 40. тжранети. Во 5. часот на 18. септември три англиски и една грчка дивизија тргнаа во напад..


`Во тој момент, 220 артилериски единици започнаа да испуштаат оган. Генералот Вазов не ги штедеше гранатите – нема веќе за кога. 400 бугарски минофрлачи ги претвораат падините на ридовите во пекол. 440 митралези директно ги косат противниците. Бугарите кои избегаа од бункерите одржуваа толку силен оган што само 20-30 проценти од напаѓачите стигнаа до рововите. И таму ги пречекаа со страшен и разорувачки контранапад со нож.
– Непријателот беше запрен и натеран во бегство, кое наскоро го опфати целиот фронт на Дојран. Повеќе од 10.000 трупови во британски униформи остануваат на бојното поле. Очајниот британски генерал Милн ги испрати двете резервните  дивизии на заобиколен пат преку Беласица да се обидат да постигнат напредок помеѓу 9-та плевенска и 11-та македонска дивизија. Нашите ги исфрлија на 50 метри и ги убиваат со своите митралези и пламеници. 10.000 Грци горат на падините на Беласица.
На 19 септември, генерал Милн собра сè што можеше да понесе за да ги дополни своите чети. Но, последниот напад беше удавен во крв. Разгневената бугарска артилерија за првпат употреби оган  и користеше гасни гранати. Ова е најкрвавата битка во целата Прва светска војна, со најголема густина на жртви на еден километар фронт. Во ниту една војна, Британците немаа толку жртви одеднаш, како во Дојран.


Во целата оваа битка, Деветтата Плевенска дивизија имаше само 494 убиени и 1208 ранети. На 20 септември, разузнавачките служби му пријавиле на генералот Вазов дека нема непријателски единици пред него. Тој ја прашува Софија дали да стапне во Солун, кој веќе никој не го штити. Не му е дозволено. Сепак, благодарение на победата на Дојран, во договорот за примирје што се подготвуваше таму, Бугарија, која ја загуби војната, се спаси од окупација.

– Во 1936 година, во Лондон беше организиран состанок на ветерани од Првата светска војна. Бугарската делегација е предводена од специјално поканет о.з. Генерал Владимир Вазов. На станицата Викторија, тој беше пречекан лично од градоначалникот на Лондон, носител на највисоката англиска благородна титула. Генералот Вазов е сместен во замокот Лорд Харболи, каде престојувал и Наполеон. 3000 воени единици и 200 борбени знамиња учествуваат на парадата на ветераните. Кога пристигна нашата делегација, фелдмаршалот лорд Милн заповеда:
‘Спуштете ги знамињата! Поминува генералот Вазов, победникот на Дојран!’
Бугарската победа во Дојран – најголемата во целата наша 14. вековна историја  се изучува на сите воени академии. Таа забележа неверојатна статистика: скоро 70.000 убиени од Антанта наспроти убиени помалку од 500 Бугари. Седум дивизии – целосно уништени од една.”

Фото: Принтскрин

Извор: Клуб “Родолюбие и отечествознание”

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …