Седум причини зошто често ви недостасува здив а немаат никаква врска со вашата кондиција

НЕВОЗМОНОСТА да вдишете доволно воздух може да биде застрашувачка. Особено ако не сте сигурни што го предизвикува тоа.
„Отежнато дишење е субјективно чувство на многу непријатно дишење“, изјави за Livestrong, д-р Сана Кудус, пулмолог од Loyola University Medical Center во Чикаго.
Се разбира, ако започнете да трчате во интервали или тренирате HIIT тренинг, може да очекувате да останете без здив. Но, зборуваме за тоа кога едноставно одите по скалите, миете садови или дури седите и јадете. Ова се моменти кога не би очекувале да останете без здив.

Еве што може да ја предизвика оваа состојба:
1. Анксиозност
„Луѓето кои се ансиозни можат да чувствуваат непријатно дишење”, вели д-р Кудус: „Тоа е нормална реакција на телото на стресни ситуации. Тоа ги забрзува срцето и дишните патишта, што може да направи да се чувствувате како да немате здив”.
Кога причината е вознемиреност, отежнато дишење обично трае помеѓу 10. и 30. минути, наведува Hackensack Meridian Health. Епизодите обично се случуваат брзо и произлегуваат од чувство на страв или непријатност.


2. Имате ковид-19
Еден од многуте симптоми на што треба да внимавате по изложувањето на вирусот што предизвикува инфекција со ковид-19 е отежнато дишење.


3. Алергија или астма
Многу работи можат да предизвикаат алергиска реакција што ги стеснува вашите дишни патишта, вклучително и изложеност на прашина, полен, коса од домашно милениче или силни мириси и испарувања, вели д-р Кудус. Ова стеснување е бронхоспазам, и тоа е состојба кога вашите дишни патишта се стеснуваат, предизвикувајќи да се чувствувате без здив.
Изложеноста на алергени може да предизвика симптоми на астма. Кога станува збор за астма, отежнато дишење е често придружено со отежнато свирење (пискав звук или свирење кога дишете).

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што е секс терапија? Добро за парови, но и за самци

Терапијата може да му помогне на лицето да ја истражи својата сексуална историја и да …