(ВИДЕО) НАЈВКУСНА ПОЛНЕТА ВРТЕНА ПИТА: Вечера која од сега постојано ќе ја правите!

Питата изгледа привлечно и има совршен вкус
Потребно за тестото: 250 мл топло млеко, 1 лажичка шеќер, 10 гр квасец, 1 јајце, 450-500 гр брашно.
За филот: 150 гр сирење, 1 жолчка, 1 лажица павлака, 200 гр шунка исечена на тенки листови.
Подготовка: Месете го тестото од наведените состојки, за да стане мазно, меко, не премногу тврдо и оставете го да мирува 30 минути. Тестото развлечете го на половина см.
Измешајте го сирењето со жолчка и павлака. Поделете го тестото на два дела, па премачкајте ги и двете со сирење и покријте ги со листовите од шунка. Плех за печење со големина од 32 см покријте со хартија за печење.
Преклопете го првото тесто три пати и пресечете го на половина со нож. Завиткајте една половина околу нејзината оска и завиткајте ја во круг во средината на тавата. Направете го истото со остатокот од тестото. Покријте и оставете да отстои, па премачкајте со жолчка на која сте додале 1 лажица масло. Посипете со сусам по желба.
Печете на 210 степени околу 15 минути, а потоа намалете на 180 и печете вкупно 40-45 минути покриено.
Погледнете ја деталната подготовка на видеото подолу!

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Секој трет човек има повишени маснотии во крвта а причината не е храната!

Зголемените нивоа на маснотии во крвта (хиперлипидемија) обично се откриваат случајно, на периодични и систематски …