СРЦЕТО НА ИЗДРЖАЛО – Починал Алфредо Кинтана

Порто потврдил дека познатиот голман Алфредо Квинтана починал.
Португалскиот голман Алфредо Квинтана претрпел срцев удар на тренинг претходно оваа недела.
Лекарите се бореле да го реанимираат, а потоа тој бил пренесен во болница и ставен во индуцирана кома.
За жал, во петокот добивме лоши вести. Алфредо Квинтана починал.

„Се надевавме дека никогаш нема да ја споделиме оваа порака: нашиот драг Алфредо Квинтана не напушти денес. Ќе останете засекогаш запаметен како еден од нас. Вистински змеј. Почивај во мир, вечен Квинтана”, напишале на официјалниот профил на Порто.


 

Алфредо Квинтана е роден во Куба, а од 2014 година е репрезентативец на Португалија.
Иако е роден во Хавана, целата своја сениорска кариера ја помина во сино-белиот дрес на Порто.

Квинтана зад себе остави сопруга и двегодишна ќерка.

 

Фото: Принтскрин

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Поранешен шпански фудбалер (38) пронајден мртов – настрадал од мобилен телефон во када

ТАЖНА вест од Шпанија. Сантијаго Отеро (38), поранешен шпански фудбалер и поранешен играч на Овиедо, …