(Рецепт) Мед и ореви во служба на јакнење на имунитетот

Познато е дека медот придонесува за подобро здравје, и ако во тегла со оваа моќна состојка ставите ореви, ќе добиете вистинска бомба за имунитет.
И’ медот и оревите се многу здрава храна што го зајакнува имунолошкиот систем, содржи голема доза на важни витамини и минерали, така што тие имаат корисен ефект врз човечкото тело, а нивната мешавина помага да се ослободат од многу опасни болести.


За да ја подобрите работата на внатрешните органи и целиот систем, треба почесто да јадете мед со ореви.
Мешавината од мед и ореви воопшто не е тешко да се направи.
Измешајте 500 гр мед со 500 гр ореви и додадете сок од еден лимон.
Измешајте го сето ова добро и истурете во стаклена тегла.
Конзумирање:
За деца постари од три години – 1 лажичка двапати на ден.
За возрасни: 1-2 лажици три пати на ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Светскиот ден на хемофилијата со регионална кампања одбележан од Рош Македонија

Пандемијата со COVID-19 донесе голем број предизвици во изминатиот период со посебно влијание врз лицата …