(ВИДЕО) Оваа совршена тестенина со сирење и домати е хит на ТикТок – ви донесуваме рецепт!

ПАСТАТА со фета сирење и шери домати стана вистински хит на „ТикТок“, а „Екран“ рецептите ви го донесува рецептот што ќе направи да изгледате совршено секој пат. За подготовка на четири порции од оваа вкусна тестенина ќе ви требаат околу 40 минути.
Процесот е прилично едноставен и вашите тестенини ќе испадне фантастична и сигурни сме дека повторно ќе ја подготвите.
За овие тестенини ви требаат:
230 грама фета сирење
675 грама шери домати
60 мл маслиново масло
60 мл бело вино
половина лажица чили снегулки
малку црн пипер
230 грама тестенини по желба
3 чешниња лук, мелен
лажица сушен босилек
50 грама млад спанаќ
рендан пармезан
Подготовка:
Во тава за печење ставете фета сирење и домати во сад и испрскајте ги со маслиново масло и бело вино. Додадете малку црн пипер и чили снегулки и печете во рерна половина час на 205 степени.


Тестенините сварете ги ал денте, а за време на варењето оставете настрана 2 дл вода во која се варат. Кога ќе се сварат тестенините и ќе се испечат сирењето и доматите, додадете во мелениот лук и сувиот босилек. Потоа со вилушка изгмечете ги доматите и сирењето, па додадете ги сварените и исцедени тестенини во садот и добро измешајте.
На крај, додадете го младиот спанаќ во садот и промешајте. Ако сакате, додадете ја водата во која се вареле тестенините.
Послужете со рендан пармезан. Добар апетит!

Фото: Принтскрин/Youtube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ги лекувала Анџелина Џолии Шерил Кроу и советувала: „Ова е суперхрана во борбата против ракот!“

Минатиот месец беше месец за подигање на свеста за ракот на дојката, па заедницата Forks …