Биотин – витамин кој помага да го задржиме младешкиот изглед

Неговото височество витаминот – Б7 е еден од витамините кои не прават убави и здрави. Биотин или витамин Б7 во организмот делува како коензим потребен за метаболизмот на масните киселини, аминокиселините и гликозата.
Но, биотинот е исто така хранлива состојка која ни помага да го одржиме младешкиот и привлечен изглед бидејќи игра важна улога во одржувањето на здравјето на косата, ноктите и кожата. Всушност, на биотин му е даден „прекарот“ витамин Х, според германските зборови Haar and Haut, што значи коса и кожа. Тоа е честа состојка во производите за нега на кожата и косата, и покрај тоа што се смета дека не се апсорбира добро низ кожата, туку треба да се зема орално за сите позитивни ефекти да дојдат до израз.


Витаминот Б7, заедно со останатите осум витамини од групата Б е потребен за претворање на храната што ја јадеме во употреблива енергија, неопходна за здрав метаболизам. Витаминот Б7 го прави ова на неколку начини: ја претвора гликозата од јаглехидрати и извори на шеќер во употребливо „гориво“, му помага на телото да користи аминокиселини од протеини за да изврши различни телесни функции и ги активира масните киселини од храната што содржи маснотии, како што се маслата и животински масти.масти. Овој витамин е исто така неопходен за правилен раст на фетусот. Исто така е можно витаминот Б7 да биде корисен во лекувањето на дијабетес.


Многу луѓе пијат додатоци на биотин за да го подобрат здравјето и изгледот на косата, кожата и ноктите. Иако се потребни дополнителни истражувања во однос на благосостојбата во оваа област, сите индикации покажуваат дека витамин Б7 навистина може да биде ефикасен за кожата, косата и ноктите.
Витаминот Б7 е корисен за здравјето на нервниот систем поради неговата важна улога во нервните сигнали и невротрансмитерот. Сите витамини од групата Б влијаат на зачувување на функцијата на меморијата и штитат од когнитивно пропаѓање предизвикано од стареење, како што е случај со невродегенеративни болести како што се Алцхајмерова болест или деменција. Витамин Б7 и хром во комбинација можат да го подобрат нивото на холестерол во крвта.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Светскиот ден на хемофилијата со регионална кампања одбележан од Рош Македонија

Пандемијата со COVID-19 донесе голем број предизвици во изминатиот период со посебно влијание врз лицата …