Јувентус за половина година загубил еден Роналдо

Раководството на Јувентус ја објавила висината на загубите за околу половина година во сезоната 2020/2021. години и таа сума звучи астрономски.
На крај, такви се загубите и на другите клубови и лиги во Европа поради пандемијата на коронавирусот, но 113,7 милиони евра на Јувентус сепак звучи како многу.
Тоа е сума слична на онаа што торинскиот клуб ја плати за ангажман на Кристијано Роналдо пред две и пол години, кога Португалецот дојде од Реал Мадрид (според податоците на Трансфермаркет, 117 милиони евра).


Одборот на директори, предводен од Андреа Ањели, се состана во четвртокот за да го потврди финансискиот извештај заклучно со 31. декември 2020. година.
„Старата дама“ објави и податоци за првите шест месеци од оваа сезона и приходи од 258,3 милиони евра, што е пад во споредба со оној од претходната сезона во исто време (322,3 милиони).
Предвидената разлика во односот на загуби и профит требало да биде околу 50. милиони евра.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каратистите на „Макпетрол“ доминантни на младинското државно првенство

Натпреварувачите на карате клубот „Макпетрол“ викендов во Гостивар имаа извонредно енергичен и убедлив настап на …