Што не смее а што смее да се јаде и пие кога се користат антибиотици

Антибиотиците се препишуваат почесто отколку што треба, ги земаме кога треба и кога не треба. Кога ја земаме оваа терапија, важно е да се знае дека постојат одредени намирници кои е подобро да се избегнуваат во овој период.
Бактериските инфекции се третираат со антибиотици. Сепак, бактериите можат да станат отпорни на антибиотици, а тоа се случува ако ги земате кога не ви требаат, ако дозата е преголема или ако терапијата е предолга.
Исто така, интеракцијата на антибиотиците и некои намирници може да има несакани последици. Овие намирници треба да се избегнуваат.

АлкохолАлкохолот не треба да се пие со ниту еден лек, бидејќи интеракцијата може да биде опасна, предупредува д-р Томас Лоешер, специјалист за инфективни и тропски болести и член на Здружението на германски интернисти (BDI). Алкохолот може да го зголеми или намали дејството на лековите, а лековите може да го зголемат дејството на алкохолот. Антибиотиците не се исклучок.
„Во комбинација со алкохол, антибиотикот метронидазол, кој е пропишан за вагинални и цревни воспаленија, предизвикува главоболки, гадење и повраќање“, рекол Лоешер.

МлекоМлекото и другите млечни производи го нарушуваат метаболизмот на лековите, главно поради присуството на калциум.
„Калциумот ги поништува ефектите на многу лекови, особено антибиотици“, вели Урсула Селерберг од Германската комора на фармацевти (BAK).
„Некои антибактериски агенси се врзуваат за калциумот во цревата и создаваат комплексни молекули кои се толку стабилни што не можат да навлезат во цревниот ѕид во крвотокот“, објаснила таа.
Резултатот е дека лековите не влегуваат во метаболизмот и нивната активна состојка се излачува без никаков ефект. Најчесто е кога се земаат тетрациклини и флуорохинолони. Затоа, Селерберг препорачува млечни производи да се избегнуваат два часа пред и по земање антибиотици.

Минерална водаМинералната вода, без разлика дали е газирана или не, содржи многу минерали како калциум, железо и магнезиум. Како и во случајот на калциумот во млекото, минералите можат да се врзат за активните состојки на антибиотиците и да ги претворат во неефикасни. Затоа, минералната вода треба да се избегнува два часа пред и по антибиотици.
„Секогаш е побезбедна опција да се пие лекот со чаша вода од чешма“, рекла Селерберг.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) во пресрет на премиерното гостување: Подготвуваме изненадување какво што моментот и го заслужува!

До премиерната музичка дружба со Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO), остана уште малку, а во пресрет …