Имунитетот после ковид трае подолго отколку што мислевме

Кај оние кои се опоравуваат од ковид 19, имунитетот кон вирусот може да трае најмалку осум месеци, а можеби и подолго, покажуваат истражувањата.
Сè уште не се спроведени доволно студии, така што не знаеме точно колку долго биле заштитени оние што го надминале корона вирусот. Сепак, неодамнешното истражување објавено во списанието „Science“ вели дека имунитетот може да трае дури осум месеци. Претходните студии покажаа дека имунитетот трае најмалку три месеци, пишуваат на веб-страницата на Healthline.
Телото толку памети што било заразено со корона. Во случај повторно да се сретнеме со вирусот, мемориските Б клетки брзо се подготвуваат и произведуваат имунолошки одговор.
Во исто време, научниците забележуваат дека овој природен имунитет може да трае со години по болеста. Покрај тоа, се покажало дека имунитетот трае подолго дури и ако пациентот имал поблага форма на болеста.


Имунитет после вакцинирање – непознат
По вакцината против короната, покрај антителата, во телото има и Б и Т-клетки кои учат како да се справат со вирусот во иднина, слично на природниот имунитет.
Важно е да се знае дека на телото му требаат неколку недели да ги создаде овие клетки и антитела по вакцината (обично две недели по втората доза) и дека е можно да се зарази за време на тој период на вакуум.
Сепак, научниците сè уште не знаат колку трае имунитетот по вакцината за корона и дали ќе ни требаат последователни инјекции, особено за заштита од нови видови на корона.
Покрај сето тоа, научниците велат дека позитивниот тест за антитела по вакцината или прележаниот ковид не кажува колку сме заштитени, туку само дека имаме развиено имунолошки одговор.
Затоа експертите забележуваат дека дури и со антитела, не смееме да се откажеме од заштитната мерка – маска, дистанца, миење раце.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …