(ВИДЕО+ФОТО) Добитничка на Пулицер ја предвидела короната, но и светот после неа: „Струката не смее да се плаши од претседателот“

Лори Герет е научна новинарка и аналитичарка која со децении следи епидемии и се чини дека знаеше многу повеќе за коронавирусот отколку што знаеме ние, многу пред пандемијата да ја зафати планетата.
Во една статија за „Касандрама корона“, која се однесува на античка пророчица со ова име, објавена во март минатата година на веб-страницата „Vanity Fair,“, Герет е наведена како еден од луѓето кои прецизно предвиделе дека вирус сличен на овој ќе се појави и што ќе ни го направи она што ни го стори САРС-CoV-2. „The Coming Plague“ (Доаѓачката чума) е книга од 1994. година потпишана од Лори Герет, аналитичар и поранешен соработник на глобалното здравство во Советот на САД за надворешни односи.
Сепак, некои работи со короната ја шокираа и неа, и во големото интервју за Њујорк Тајмс таа зборуваше за тоа што нè чека во „новото нормално“ по короната и кој ќе биде најтешкиот аспект на „будење на светот ”
„Сигурна сум дека оваа пандемија нема да биде едно големо цунами што одеднаш ќе дојде и си оди, туку ќе се враќа во бранови и ќе го смени начинот на кој гледаме на светот“, рекла Герет.


Ова значи дека поинаку ќе ја доживееме важноста на патувањето, дека ќе мора да го промениме начинот на користење на средствата за масовен транспорт. Дека веќе нема да имаме толку многу состаноци во живо. Дека нема да испраќаме деца толку лесно на студии во странство. Па, дали некогаш повторно ќе живееме „нормално“, дали ќе се вратиме на старото?
„Мора да бидеме свесни дека се случува голем историски настан пред нашите очи. Дали Америка некогаш се врати на стариот пат по терористичкиот напад во Њујорк? Не. После тоа создадовме „ново нормално“. Станавме антитерористичка држава и тоа влијаеше на светот околу нас. Воопшто. Оттогаш, мора да поминеме низ детектори за метал и да влеземе во згради со ИД картички, за да влеземе во авионот сосема поинаку. Тоа ќе се случи сега. Светот се менува неповратно сеизмички во сите свои аспекти“, вели Герет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Дивееле со Ламборџини, полицијата им ги запленила автомобилите

ДИВЕЛЕ навечер со своите Ламборџини, а полицијата решила да го „награди“ таквото однесување. Иако суперспортските …