105-годишна жена ги преживеала шпанскиот грип, 2 светски војни и – Коронавирус! Ја открила и нејзината тајна за долговечност!

Луција ДеКлерк, во моментов во 106-та година, успешно го преболела коронавирусот.

Луција е родена на Хаваи во 1916 година и доживеала 2 светски војни, го совладала шпанскиот грип и имала три мажи кои се починати.
Таа во моментов живее во Њу Џерси во старечки дом, каде што на 25.01. го прославила својот 105-ти роденден. На денот пред нејзиниот роденден, таа добила втора доза на Pfizer-Biontech вакцина, а на нејзиниот роденден таа доби позитивен тест во Ковид-19.
Луција има двајца живи синови, пет внуци и 12 правнуци и 11 праправнуци кои веќе не ја викаат “баба Лусија”, туку „105-годишна која го шутнала вирусот корона“.


Своето здравје Лусија му го припишува на верата, избегнувајќи брза храна и златното суво грозје натопено во џин.
„Тегла наполнете со златно (светла боја) суво грозје и џин и оставете да отстои девет дена, а потоа секој ден јадете по 9 зрна суво грозје секој ден”, рекла Луција за нејзиниот рецепт со кој го започнува секој ден.
Нејзините потомци се смееле за тоа, но нејзината 53-годишна внука рекла: “Таа сега сни е смее. Таа победи со се со што се сретнала!”

Фото: Seattle Times

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПОДОБРЕТЕ ја вашата врска со едноставна ВЕЖБА од само 30. секунди!

Сите сигурно сте ја минувале фазата на идеализација на партнерот и ова е нормална појава, …