(ФОТО) Јапанди – моментално најголем тренд во уредувањето на ентериерот

Јапанди, велат експертите, ќе биде многу популарен стил во внатрешната декорација и во 2021 година, а станува збор на јапонски дизајн и скандинавски минимализмот.
Од Pinterest, објавија дека потрагата по терминот „Јапанди” се зголемил за 100 отсто, а пребарувањата за неутрални бои бил тројно поголемо. Интересирањето било уште поизразено зголемено за модерни, дрвени кревети, минималистички бањи и кујни … а сето ова укажува на тоа дека Јапонија ќе биде хит тренд во 2021 година, пишува HuffPost.
Главните карактеристики на овој стил се функционален мебел, минималистички декорација, природни материјали како што се глина и дрво, едноставни линии, неутрални бои и смирувачки распореди.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Japandi (@japandi_design)


Хелен Вајт, креативниот директорка на Houseof, вели дека целата идеја зад овој тренд е да се даде простор за дишење, а тоа е токму она што сите ни е потребно во наредната година.
„Кога се обидувате да го рекреирате овој смирувачки стил, користете ‘помалку е повеќе’ пристап – изберете неколку впечатливи детали и на секој од нив сдајте му го неговиот простор”, советува Вајт и додава дека добра идеја е да се спари лесното дрво со густи плетени ткаенини.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда …