(ФОТО) ВЕКСАС – Откриена нова болест која главно ги погодува МАЖИТЕ, а од неа умираат 40. отсто од заболените

Американските научници откриле нова болест, чии последици предизвикуваат висока стапка на морталитет, бидејќи го напаѓа имунолошкиот систем
Болеста наречена Вексас – „вакуоли, ензим Е1, КС-поврзан, авто-воспалителен и соматски синдром”, главно влијае на белите дробови и имунолошкиот систем и предизвикува силни згрутчувања на крвта.
Научниците од Националниот институт за здравство на САД (NIH) ја откриле болеста Вексас за време на анализата на геномни секвенци од повеќе од 2.500 луѓе на кои ја прекинале дијагнозата на белодробната болест. Со споредување на геномски секвенци, откриле дека 25. возрасни мажи имале специфични мутации на гените од UBA1, за што се верува дека изворот на таа болест е.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by RT (@rt)


„Наместо да бараме клинички сличности, ја користевме предноста на геномни сличности кои ни помогнаа да ја откриеме оваа нова болест“, рекол Даниел Кастернер. Она што е најмногу загрижувачки е фактот дека вели дека новооткриената болест е “опасни по живот” и дека 40 отсто од пациентите кои ја имаат умреле, а толку висока стапка на смртност се припишува на “катастрофални последици од тешката состојба”, нагласува NIH во објавата .
Кастернер објаснил дека пациентите кои страдаат од Вексас болеста стануваат многу болни и не реагираат на било кој третман, од високи дози на стероиди до разни хемотерапии.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Осум здравствени придобивки од ПРЕСТОЈ ВО ТИШИНА: Најдете време за себе

Општо познато е дека бучавата не влијае добро на луѓето, но што е со тишината? …