(ВИДЕО) НОВА ЕРУПЦИЈА НА ЕТНА: Спектакл каков не е виден со децении!

Вулканот Етна повторно беше еруптирал.
Нови ерупции започнаа претходно оваа недела, а вулканот исфрлува облаци на чад и пепел со денови. Во понеделникот, „водоскок” од лава преминал висина од еден и еден километар, пренесуваат светските медиуми.

Етна е најактивниот европски вулкан, а синоќешната ерупција е опишана како една од најспектакуларните во последните неколку децении. Последната голема ерупција се случила во 1992. година.
Ерупциите на Етна ретко предизвикуваат голема материјална штета или човечка жртва, така што локалните власти не очекуваат дека најновата ќе предизвика поголеми проблеми.

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Еден град, едно пакување, 10 дизајнерски приказни од Шизик на ризик

Mакедонскиот лајфстајл бренд Шизик на ризик неодамна ја прошири својата палета на производи со уште …