(ФОТО) Силување во замокот: Секс скандал го потресува британското кралско семејство

Роднина на кралицата Елизабета Втора е осуден на 10. месеци затвор за полов напад врз жена во домот на нејзиниот предок, пренесува The Guardian.
34-годишниот Сајмон Боуз-Лион, грофот од Стратмор, се изјаснил за виновен за напад врз жена во замокот Гламис во Ангус, Шкотска, во февруари минатата година.


Боуз-Лион, кој е син на братучед на кралицата, во вторникот пред судот во Данди беше осуден. Судот соопштил дека нападот се случил во спална соба во замок во Шкотска.
Судот соопшти дека жената присуствувала на тридневен настан за односи со јавноста во замокот и си легнала кога пијаниот Боуз-Лион влегол во нејзината соба околу 1.20 часот наутро, ја убедил да му ја отвори вратата, а потоа ја турнал во кревет и извршил напад на неа, пренесува The Guardian.

Шерифот Алатер Карлмајкл му рече на Боуз-Лион: „За време на овој свет, таа јасно ви стави до знаење дека сака да застанеш. Неколку пати ти кажуваше дека има момче, постојано ти велеше да заминеш и неколкупати те одвраќаше од неа. Кога конечно успеа да ве избрка од собата, вие се вративте на вратата и ја молевте да ве пушти внатре“.
Тој рекол дека нападот и одбивањето на Боуз-Лион да си замине траеле 20. минути. Неговата жртва ја заклучила вратата од спалната соба и заглавила столче под рачката за да го спречи да се врати внатре, таа била многу вознемирена и исплашена.
Карлмајкл изјавил дека жената имала ноќни кошмари една година по нападот и дека се чувствувала паника поради нападот.


Тој додал дека доказите јасно покажуваат дека Боуз-Лион и споменатата жена зборувале за време на состанокот на настанот,и дека таа јасно му кажала дека не е заинтересирана за него како сексуален партнер и дека не сторила ништо што можело да го натера да мисли поинаку .
Во вонсудска изјава по признавањето на злосторството минатиот месец, Боуз-Лион се извинил и рекол дека се срами од своите постапки.


Тој рекол дека во ноќта на нападот многу испил ном дека тоа не ги оправдува неговите постапки.
Тој додал: „Не мислев дека сум способен да се однесувам како што се однесував, но морав да се соочам со тоа и да преземам одговорност. Во текот на минатата година, тоа значеше барање стручна помош и брзо изјаснување за вина“.

Извор:www.theguardian.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Филм за Шумахер кој е поддржан и од неговото семејство

Од несреќата што му се случи на скијање, речиси ништо не се знае за Михаел …