УЕФА поради пандемијата со корона вирус го откажа Европското првенство на Футсал

Финалето на Футсал Лигата на шампионите од Минск се пресели во Загреб
УЕФА соопшти дека ограничувањата наметнати од владите заради пандемијата на коронавирусите довеле до оваа одлука.
Европската фудбалска унија (УЕФА) денес го откажа Европското првенство за фудбалери до 19. години поради пандемијата на коронавирусот. УЕФА изјави дека ограничувањата наметнати од владите поради пандемијата на коронавирусите довеле до таква одлука.
„Патувањето на репрезентациите и одржувањето на мини турнири би било многу тешко“, беше наведено од УЕФА.
„Европското првенство до 19 години требаше да се игра во Романија од 30 јуни, додека женскиот турнир беше закажан за јули во Белорусија. УЕФА, исто така, одлучи да го премести финалето во Футсал Лигата на шампионите од Минск во Загреб. Турнирот ќе се одржи од 28 април до 3 мај“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Tutosport: Ако Мбапе оди во Реал, Кристијано ќе заминево Париз

Според торински Тутоспорт, Кристијано Роналдо е на излезната врата од Јувентус, а ваквиот трансфер е …