Кога салото од стомакот „истекува“ на сите страни: Направете го ова и проблемите ќе исчезнат!

Можеби вежбате, можеби се храните здраво, но маснотиите од стомакот се уште се таму. Еве што може да биде:
Ако имате голем стомак, и редовно се грижите за храната и вежбате, тогаш дебелината не е причина за зголемен стомак. Еве за што станува збор и како тоа да го решите:
1. Стомакот како „појас“ околу струкот
Во овој случај, маснотијата се забележува околу целиот струк.
Овој проблем може да се појави поради:
прекумерна конзумација на слатки, рафинирани јаглехидрати;
алкохол;
седечки начин на живот.
За да се ослободите од вишокот маснотии во стомакот, треба:
промена на вашата исхрана;
јадете повеќе јајца, посно месо, свеж зеленчук, масна риба, ореви;
редовно спортувајте или барем шетајте повеќе на свеж воздух;
намалете ја количината на алкохол.


2. Стресен стомак
Во овој случај, масните наслаги се локализирани околу папокот, додека самиот стомак е доста испакнат.
Причините се:
постојан стрес;
нередовни оброци;
прекумерна потрошувачка на кафе, нездрава храна (брза храна, чипс, соленки);
проблеми со дебелото црево.
За да ја поправите ситуацијата, направете го следново:
нормализација на спиењето;
умерена физичка активност;
вклучување во исхраната на храна богата со магнезиум (трици, ореви, богат зелен зеленчук).

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(Диета) ТИЈАНА ВАКА УСПЕАЛА ДА ОСЛАБНЕ 45. КИЛОГРАМИ: Сега строго се придржува до овој план на исхрана!

Еве што јаде пејачката во текот на денот… Денес Тијана Дапчевиќ (45) може да се …