(ФОТО) ПРВО ЌЕРКА ПА БРАК: Сликата од венчавката на Балашевиќ и Оља кажува се за нивната љубов!

Прашањето е дали некогаш би слушнале многу песни на Ѓорѓе Балашевиќ доколку неговата Оливера не влезеше во неговиот живот уште во 1979. година. По скоро четири децении, нивната љубов беше трагично прекината. Многупати, Џоле зборуваше за нив како „битанга и принцеза“, а најубавата слика за таа љубов е онаа од нивната венчавка во 1981. година.

Оља во Нови Сад дошла од Зрењанин благодарение на малата стипендија, а во тоа време била репрезентативка во гимнастика.

Како што и самиот рекол, Ѓорѓе бил „разгалено момче кое возело автомобил, потекнувал од добростоечко граѓанско семејство, имал родители кои заминале да работат во странство и го оставиле сам дома кога имал осумнаесет години и бил и полу-популарен”.

„На пат да станам расипано момче, ја запознав и сè прерасна во приказна за Битанга и принцезата, но во малку променети улоги. Далеку од тоа дека е копиле, но таа беше малку скитник во студентските соби и студентските домови, со огромна амбиција. Пред Оља, имав неколку трагични, формални врски, но кога ја видов за прв пат, помислив дека сакам да се оженам и да имам свое семејство“, изјави Ѓорѓе своевремено.
Тие се запознале на новосадскиот Штранд во 1979 година. Следната година се родила нивната прва ќерка Јована, а следната година, во 1981. година, се венчале, без помпа и формалност. За тоа сведочи фотографијата од нивната венчавка, стар сведок на љубовта, која траеше со децении.


А приказната за запросувањето е како песна на Џоле.

Поради неговата Оливера, Ѓорѓе поминал илјадници километри.

„Таа година отидов без неа како момче на море, не знаев дека ќе се вратам со сосема поинаков поглед на животот. Страдав за оваа лисица затоа што не можев да ја најдам, а потоа најдов клуб за веслање. Таа ми се јави, па ја прашав – добро, ќе се омажиш за мене или не?“, рекол Ѓорѓе.

Втората ќерка, Јелена – Беба Балашевиќ, е родена во 1982. година, а во средината на 90-тите тие го добиле синот Алекса.

Во 2001 година, Ѓорѓе го издава албумот „Дневник старог момка“ посветен на неговата најголема љубов и поддршка. Секоја од дванаесетте песни носи име на женско име и со комбинирање на почетните букви од тие имиња, се добива: Оља е најдобра. Медиумите ги разделуваа и спојуваа многу пати, и денес тие сè уште уживаат еден во друг, живеејќи како што рекол Ѓорѓе, како сијамски близнаци.

Ѓорѓе Балашевиќ почина на Инфективната клиника во Нови Сад поради тешка пневмонија, како резултат на корона вирусот. Тој беше југословенски и српски кантавтор и поет. Беше член на групите „Жетва“ и „Рани мраз“, а во 1982 година ја започнал својата соло кариера. Има издадено вкупно 12. албуми. Има глумено во неколку телевизиски серии, за кои пишувал и музика.

Фото:Принтскрин

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Германски вирусолог порачал дека вирусот нема да не напушти: „И’ догодина ќе мораме да се вакцинираме!“

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, вчера изјавил дека е …