(ВИДЕО+ФОТО) Симпсонови како баба Ванга: Еве што се’ досега предвиделе!

Пандемија на коронавирус
Гледачите ширум планетата веруваат дека авторите на серијата предвиделе епидемија на коронавирус пред 27 години.
Во 1993. година, Симпсонови создадоа епизода во која жителите на Спрингфилд добија вирус „Осака грип“. Во епизодата, жителите на Спрингфилд нарачале блендери од Јапонија, а вирусот го ширел еден од работниците кој ги пакувал блендерите а бил болен и така го испратил вирусот во САД.

Грција во криза
Во јануари 2013 година, визионерите кои стојат зад создавањето на оваа цртана серија емитуваа епизода во која насловот на ТВ-вестите гласеше: „Европа ја продава Грција на и-беј“. Три години подоцна, оваа „досетка“ не била интересна за Грците, кои навистина западнаа во сериозна економска криза.

Легализација на марихуана
Случајно или не, само Симпсонови предвидоа легализација на марихуаната во Канада.
Во епизодата стара 14. години, Нед Фландрија, Хомер Симпсон и Апу Нахасапимапетилон патуваат во Винипег, Канада, за да најдат лекови на рецепт. Додека ги земаат потребните лекови во аптека, на Нед Фландрија му приоѓа неговиот двојник од Канада и во тој момент му се нуди џоинт.

Во Канада продажбата на марихуана навистина станала легална од 2018. година.

Том Хенкс
Една од првите славните што објави дека има коронавирус и дека е во карантин е Том Хенкс. Она што е особено интересно е што само неколку часа по објавувањето на оваа вест, на Интернет се прошири веста дека славниот актер, во една епизода од 2007. година, исто така отишол во изолација.

Во едно интервју, сценаристите на Симпсонови изјавија дека тие всушност се обидуваат да погодат што ќе се случи.

Епидемија на вирусот ебола
На почетокот на 2015 година се појави епидемија на ебола, додека тоа беше темата на епизодата на „Симпсонови“ уште во 1997. година. Имено, во таа епизода, Марџ му даде на болниот Барт да прочита книга наречена „Љубопитниот Џорџ и вирусот ебола“. Насловната страница на книгата покажала мајмун – животно кое го пренесува овој вирус.

Нобелова награда
Во 2010 година, Милхаус предвиде дека Бенгт Р. Холмстром ќе ја добие Нобеловата награда за економија. Тоа се случи, но дури во 2016. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) ИСКРЕНО – Потресна исповед на ѕвездата на „Потера“ Аутизмот ме спречи да ја пронајдам вистинската љубов!

Ѕвездата на шоуто „Потера“ открила зошто е сè уште сама на 62 години… Ени Хергети, …