(ВИДЕО) АТП: 6. факти за Новак Ѓоковиќ на Австралија Опен

Финалето на Австралија Опен меѓу Новак Ѓоковиќ и Данил Медведев не чека во недела во 9.30 часот, а пред тој судир АТП претстави шест импресивни факти за осумкратниот шампион во Мелбурн.

Новак бргу стартува
Во 11. од претходните 13. Грен слем финалиња, Ѓоковиќ го зеде првиот сет. Сепак, дури и загубата на првиот сет во Мелбурн не беше кобен за Ѓоковиќ – тој го загуби првиот сет во три од осумте финалиња и на крајот сепак ќе го подигна трофејот.

Резултатот на Ѓоковиќ во Мелбурн е подобар од оној на Федерер и Сампрас на Вимблдон
Никој досега немал подобар учинок на еден слем од Рафаел Надал на Ролан Гарос со 100-2. Сепак, Ѓоковиќ е импресивен во Мелбурн со резултат 81-8, што е 91. процент. Тоа е дури и подобра од перформансите на Пит Сампрас (63-7, 90 проценти) и Роџер Федерер (101-13, 88,6 проценти) на Вимблдон.

1302765659

Новак никогаш не загубил финале на Австралија Опен
Ѓоковиќ прво играше на Грен слем финалето во Мелбурн во 2008. година, тогаш го победи Цонга и никогаш не загубил финале на Род Лејвер арената. Од осумте финалиња, само две беа одиграни во пет сета, а во 2012. година финалето со Надал траеше пет часа и 53 минути за конечен резултат од 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5-7 ), 7: 5, тоа е најдолгиот натпревар во историјата на турнирот. Новак минатата година во финалето играше пет сета и со Тим, и уште еднаш ги победи Надал (2019) и Енди Мареј – пет пати.

Ѓоковиќ е машина за брејкови во финалињата на Австралија опен
Осумкратниот шампион направил дури 45.брејка на мечевите за титулата, никогаш помалку од три на еден натпревар. Во претходните четири финалиња, тој направил најмалку пет брејка со 50л процентен успех на брејк топки. Вкупно, во осум финалиња, тој има 41. процент на брејк топки.

Новак сервира спектакуларно во Мелбурн
Ѓоковиќ ретко е на врвот кога станува збор за асови, но оваа година тој е извонреден. Во второто коло со Тијафо, тој отсервира рекорд во кариерата од 26. аса, во четвртфиналето со Зверев имаше 23., а до Австралија опен имаше само 20. или повеќе асови двапати во својата кариера. Досега има забележано вкупно 100. аса во шест натпревари.

Резултат со топ 10 противници во Мелбурн
Од вкупно 81. победа во Мелбурн, 22. дојдоа од судир со топ 10 противници. Во дуелот со останатите членови на големата четворка на Австралија опен, тој има скор 10-12, загубил само од Роџер Федерер во четвртото коло во 2007. година, кога имаше само 19 години.

Извор: atptour.com

Фото: Принтскрин/ATP

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ПОРТРЕТ СО ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА за најуспешниот тенисер во историјата

Голем мозаик од тениски топки со ликот на Новак Ѓоковиќ, прв од ваков вид во …