(ВИДЕО+ФОТО) ЃОРЃЕ БАЛАШЕВИЌ НЕА ЈА САКАШЕ 40. ГОДИНИ: Големата љубов на Панонскиот морнар и Оливера прераснала во легенда – а била и инспирација за негова славна песна!

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина вчера на 67-годишна возраст.
Во текот на неговиот живот, славниот панонски морнар сакаше една жена – неговата Оливера, а приказната за нивната љубов низ годините стана легенда, широко позната во поранешна Југославија.
Во времето кога Оливера Балашевиќ учеше и живееше во домот, тој, како што еднаш рекол, честопати пеел под нејзиниот прозорец и не ја криеле нивната голема љубов, од тогаш до денес. Сепак, на почетокот имало некои обиди за влијание однадвор, како што саркастично објаснил Ѓоле.

Во студентската соба каде што тогаш живеела младата Оливера од Зрењанин, денес на влезната врата стои натпис „Додека таа не слета низ ходникот на студентите … Оља и Ѓоле Балашевиќ, 1 јуни 1979. година“. Затоа што од таму започнала најубавата љубовна приказна…
„Мајка ми многу тешко и емотивно се чувствуваше што во Нови Сад одам сама, дури ми предложи и да најдам момче. Имав цимерка Весна, од Чачак. Запознав многу луѓе со кои и денес сум во контакт“, изјавила Оља Балашевиќ во едно интервју.
Наскоро, во нејзиниот живот се појавило момче, добро познат кантавтор од Салајка во тоа време, а нејзиниот студентски живот Ѓорѓе Балажевиќ го слеал во песната „Провицијалка“.

„Тој тврди дека песната е поврзана со оваа просторија. Знам дека на масата читав белешки од предавања, се подготвував за испитот и често гледав низ прозорецот чекајќи да се појави. Тогаш немаше мобилни телефони, па Ѓоле свиркаше под прозорецот. Тој свиреж го користи и денес кога талкаме некаде во некој град или трговски центар. Кога ќе го слушнав неговиот свиреж, ќе истрчав низ ходникот со брзина на светлината за да го видам, така што таа песна ја раскажа на многу убав начин“, рекла Оливера.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЧЕСТИТКИ: Сара Климоска во Берлин ја прими наградата „Европски актер во подем“

Македонската актерка Сара Климоска вчера во Берлин ја прими наградата „Европски актер“ во подем за …